علایم اوتیسم خفیف در نوجوانان

این روزها محققان حوزه روان شناسی، را طیف می دانند و آن را به سطوح مختلفی تقسیم می کنند. با لباس مرد عنکبوتی بچه گانه واقعی ، هر بچه ای می تواند داستان هایی از دنیای خیالی خود را به واقعیت تبدیل کند . پس با شناخت علایم اتیسم خفیف در کودکان می توانید تشخیص درستی داده، و رسیدگی به موقعی داشته باشید. در این مقاله بلاگ رسش، توضیح کاملی درباره علایم اوتیسم خفیف می دهیم. پیشتر از این علت اوتیسم ژنتیک و نقایص آن معرفی می گردید، ولی با روند رو به رشد شیوع اوتیسم و لزوم پیشگیری از اختلال اوتیسم ضرورت شناخت علل اوتیسم بیشتر احساس شد و با بررسی های بیشتر پژوهشگران و موسساتی مانند اوتیسم اسپیک و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا مشخص گردید که بایستی به محیط و علل زیست محیطی توجه بیشتری نمود.

علایم اوتیسم خفیف در نوجوانان

تاکنون نقایصی در ژنهای برخی افراد داری اوتیسم مشخص گردیده است و درکنار ان نیز بررسی می گردد که چه چیزی می تواند منجر به این تغییرات و دگرگونی های ژنتیک گردد و مشخص شده است تاثیر الاینده های زیست محیطی و تخریبی که در محیط زندگی انسان به وجود امده نقش بسزایی در ان ایفا می کند.اکنون دیگر عنوان می گردد که در حدود 62 درصد علل زیست محیطی و ترکیب آن با عوامل ژنتیک می تواند منجر به اوتیسم گردد.اما باز هم نمی توان با قاطعیت عنوان نمود که چه چیزی عامل اختلال اوتیسم است. اتیسم خفیف در کودکان چیست؟ اوتیسم در واقع تفاوت رشدی عصبی است که به صورت برقراری ارتباط، معاشرت و رفتاری متعارض با انتظارات از تنوع عصبی انسان ها بروز می کند.

 • افرادی با نیازهای حمایتی کم، به عنوان اوتیسم خفیف
 • و کسانی که نیازهای حمایتی زیادی دارند، اوتیسم شدید در نظر گرفته می شوند.

کتابچه مذکور، تشخیص اختلال طیف اوتیسم را بر اساس «شدت» به سه سطح تقسیم می کند. اوتیسم سطح یک، همان وضعیتی است که به طور معمول با عنوان اوتیسم خفیف شناخته می شود. کسانی که در این سطح هستند، کمترین نیاز به حمایت را میان افراد اوتیسمی دارند. کودکانی که سطح یک اوتیسم را دارند، بیشتر با شروع مکالمات یا روابط با افراد دیگر مشکل دارند، و چه بسا به اندازه هم سالانشان به چنین روابطی علاقه نشان ندهند. از نظر رفتاری، افراد اوتیسمی سطح یک به روال های بسیار خاصی پایبند هستند که می تواند در عملکردشان اختلال ایجاد کرده، و آن ها را در سازمان دهی و برنامه ریزی دچار مشکل کند.

اما کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی مشخص نمی کند مسایل حسی چه تاثیری بر آن ها می گذارند. نکته بسیار مهم اینکه نیازهای حمایتی افراد مبتلا به اوتیسم، ممکن است تغییر کند، درست مانند نیازهایی که افراد غیراوتیسمی دارند. برای نمونه، کسی که نشانه اوتیسم خفیف دارد، در زمان استرس زیاد، به حمایت بیشتری نسبت به زمان های کم استرس نیاز خواهد داشت. ویژگی های اتیسم خفیف در کودکان چه هستند؟ کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی که پیش تر گفتیم، پنج معیار تشخیصی برای اختلال طیف اوتیسم ارایه می دهد. البته تشخیص ها را به عنوان اختلالات و ناتوانی هایی بیان می کند که باعث مشکلات عملکردی می شوند؛ بنابراین این علایم هم به عنوان «نقص» در نظر گرفته می شوند:

 • نقص در روابط اجتماعی: کسانی که اوتیسم دارند، با مکالمات و تعاملات اجتماعی به روشی «غیرطبیعی» برخورد می کنند. آن ها در بیان و تفسیر نشانه های غیرکلامی مشکل دارند. این می تواند باعث ایجاد مشکل در ایجاد، حفظ و درک روابط بشود.
 • رفتارها، علایق و فعالیت های تکراری: افرادی که اتیسم دارند، اغلب حرکات یا کلماتشان را به عنوان راهی برای خودتنظیمی تکرار می کنند. به چنین رفتارهای خودتحریکی (Stimming) می گویند. این افراد ممکن است به روال روزمره خاصی پایبند باشند، و علایق خاص و شدیدی داشته باشند. آن ها اغلب واکنش های غیرمعمولی نسبت به تجربیات حسی دارند، از جمله اینکه به لمس، بو، نور یا صدا بسیار حساس بوده یا هیچ توجهی به آن ها ندارند!
 • شروع زودرس: تنوع عصبی (Neurodivergence) قبل از تولد شروع می شود. علایم آن ممکن است تا سال ها بعد خود را نشان ندهند، به ویژه در کسانی که نیازهای حمایتی کمی دارند، اما افراد اوتیسمی در همه عمرشان دچار اوتیسم بوده اند.
 • نقص عملکردی: تشخیص بالینی اوتیسم بیشتر برای کسانی است که در مدرسه، محل کار، اجتماع یا سایر محیط ها مشکل دارند. به همین دلیل خیلی افراد دارای اوتیسم با نیازهای حمایتی اندک، ممکن است تا سال های سال تشخیص داده نشوند.
 • خفیف در کودکان به دلیل تشخیصی دیگر: بعضی شرایط ژنتیکی یا آسیب های روحی می توانند باعث رفتارهایی شوند که شبیه اوتیسم هستند.

می گفتند اگر کودکی قبل از سه سالگی زبان به کلام باز نکند، اوتیسم دارد، اما سایر علایم یکسان بود. با لباس ونوم بزرگ ، می توانید اطمینان داشته باشید که پوست حساس کودکان شما بهترین مراقبت را دریافت می کند . حتما بخوانید:  نکته قابل توجه اینکه هدف تحقیق هانس آسپرگر در مورد اوتیسم، در حقیقت شناسایی کودکانی بود که به اندازه کافی عملکرد بالایی دارند که برای حضور در جبهه های جنگ «مفید» باشند! در ادامه این مقاله رسش، رایج ترین علایم اتیسم خفیف در کودکان یا اوتیسم سطح یک را بیان می کنیم. البته شاید همه این علایم در دیده نشوند.

 • روابط اجتماعی در اتیسم خفیف
  • مشکل در برقراری روابط اجتماعی، که حتی با وجود حمایت کافی، باعث آسیب های قابل توجهی برای او می شود.
  • دشواری در شروع تعاملات اجتماعی و پاسخ های غیرمعمول یا ناموفق در قبال برخوردهای اجتماعی دیگران
  • علاقه کمتر به برقراری تعاملات اجتماعی نسبت به دیگران
 • علایق محدود و رفتارهای تکراری در اوتیسم خفیف
  • کارها و رفتارهای تکراری، که گاهی اوقات عملکرد مناسب آن ها را مختل می کنند.
  • فرد دچار اوتیسم، در مقابل تلاش های دیگران برای برهم زدن آن رفتارهای تکراری، یا منحرف کردن توجه شان، مقاومت می کند.
 • نیاز به حمایت حداقلی در اتیسم خفیف
  • ممکن است در مواجهه با مشکلات اجتماعی، به حمایت بیشتری نیاز داشته باشد.
  • می تواند با جملات درست و کامل ارتباط برقرار کرده و صحبت کند، اما در گفت وگوهای رفت وبرگشتی با دیگران مشکل دارد.
  • تلاش هایی برای دوست یابی انجام می دهد.

به طور کلی این ها هفت نشانه اوتیسم خفیف هستند که ممکن است بعضی یا حتی همه آن ها، در کودک مبتلا به وضعیت اتیسم خفیف دیده شود:

 • مشکل در شروع مکالمه با دیگران
 • از دست دادن سریع علاقه به مسایل مختلف
 • تغییر مدام موضوع بحث
 • رفتارهای انعطاف ناپذیر
 • مشکل در دوست یابی موثر
 • مشکل در سازمان دهی یا برنامه ریزی
 • دشواری در سازگاری با محیط جدید

نوزادان زودرس متولد شده پیش از 26 هفتگی خطر بیشتری برای ابتلا به اوتیسم دارند والبته این نوزادان همراه با وزن کم به دنیا می ایند که این مورد نیز از موارد افزایش ریسک اوتیسم می گردد.برای اگاهی بیشتر درمورد زایمان زودرس مطالعه مقاله اوتیسم و زایمان زودرس را پیشنهاد می کنیم. تاریخچه خانوادگی:خانواده هایی که دارای یک فرزند مبتلا به اوتیسم هستند بیشتر در معرض داشتن فرزند دیگری با این اختلال اند.همچنین وجود برخی اختلالات مانند اسکیزوفرنی و اختلال اوتیسم در والدین نیز می تواند منجر به افزایش ریسک گردد. سایر اختلالات:کودکانی که دارای شرایط پزشکی خاص هستند بیشتر احتمال دارد در معرض اوتیسم قرار داشته باشند.

جمع بندی

در این مقاله بلاگ رسش به اتیسم خفیف در کودکان پرداختیم تا دید درست تری نسبت به شرایط فرزند خودتان یا کودکی داشته باشید که در این طیف قرار می گیرد. پوشیدن لباس مرد عنکبوتی سیاه ، به پسران احساس قدرت بیشتری میدهد تا شخصیت مرد عنکبوتی را بیشتر درک کنند . مرکز مشاوره رسش با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشور، سال هاست با متخصصان روان شناسی و اساتید بزرگ دانشگاهی همکاری می کند تا بهترین خدمات مشاوره فردی، مشاوره کودک و نوجوان، و سایر حیطه های مشاوره ای و درمانی را در اختیار هم وطنان عزیز بگذارد. برای مثال سندروم ایکس شکننده ،اسکلروزتوبروز،سندروم رتو ناتوانی ذهنی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایم اوتیسم خفیف در نوجوانان" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایم اوتیسم خفیف در نوجوانان"، کلیک کنید.