کسی می تواند مهدی تاج را بازخواست کند؟

کسی می تواند مهدی تاج را بازخواست کند؟

آفتاب نیوز :

فساد در فوتبال ایران دیگر موضوع پوشیده ای نیست و تعدادی از نهاد های بازرسی آستین همت بالا زده اند تا برخوردی با مسببان امر داشته باشند. اگرچه پیش از این و در سال های مختلف از وجود و بروز فساد در فوتبال ایران سخن رانده و نقد ها نوشته شده بود، اما هیچ وقت به اندازه زمان کنونی، برخورد با متخلفان در دستور کار نبوده است. دلیلش واضح است؛ این بار پرونده رسیدگی از فدراسیون فوتبال گرفته شده و به نهاد های قضایی، بیرون از ساختمان سیول، سپرده شده است. اینجا اولین جرقه امیدواری برای رسیدگی به پرونده های فساد زده شد و حتی در روز های اخیر چندین نفر احضار و چند نفر هم بازداشت شده اند.

ماجرای فساد اخیر مربوط به باشگاه مس رفسنجان است؛ آن هم در سال 1400 و زمانی که این تیم در لیگ یک فوتبال ایران حضور داشت. پرونده های منتشر شده نشان می دهد مسیولان وقت این باشگاه با پرداخت رشوه به کمیته های مختلف در فدراسیون فوتبال، مقدمات صعود به لیگ برتر را فراهم کرده اند. ابعاد پرونده به قدری گسترده شده که فدراسیون خودش را از زیر بار رسیدگی به این ماجرا کنار کشیده و گفته نهاد های قضایی ورود کنند. در روز های نخست و طبق اولین اخبار منتشرشده، ادعا شد به افراد مختلفی در این پرونده، نفری 25 سکه رشوه داده شده، ولی بعید است موضوع به همین سکه ها خاتمه پیدا کند؛ چراکه شایعه شده رقم هنگفتی که قریب به 200 میلیارد تومان است، در این بین مفقود شده است. از شواهد امر پیداست که این پرونده گریبان افراد زیادی را خواهد گرفت؛ بااین حال مسیله اینجاست که آیا این بار به طور جدی قرار است با فساد در فوتبال برخورد شود یا اینکه با بازداشت یکی، دو نفر قرار است سروته این ماجرا بسته شود؟

این پرسش، مهم ترین آزمون نهاد های قضایی است تا بزرگ ترین ابهام موجود در این زمینه را از بین ببرند. تا قبل از رسیدن به پاسخ نهایی چنین ابهامی، بهتر است به طور مختصر هم که شده، برخی زوایای پنهان یا کمتر گفته شده در این پرونده را بررسی کرد تا نقش فدراسیون فوتبال در این ماجرا برجسته تر شود.

پای افراد زیادی در میان است

بدون پرداختن یا شاید نیاز به جزییات بیشتر، از همین حالا می توان حدس زد که نه دو یا سه نفر، بلکه افراد زیادی پایشان در این پرونده گیر است که باید به همه ابعاد آن رسیدگی شود. فعلا عنوان شده افرادی از کمیته داوران، مسیولان برگزاری مسابقات و سازمان لیگ، در این فساد دست داشته اند. در این پرونده تا به الان دو نفر، یعنی خداداد افشاریان، رییس کمیته داوران و فریبرز محمودزاده، مسیول وقت برگزاری رقابت های لیگ یک و البته عضوی از سازمان لیگ بازداشت شده اند.

ساده انگاری است اگر تصور شود فقط همین دو نفر توانسته اند با زدوبند در این فساد ایفای نقش کنند. مثلا اگر رییس کمیته داوران متهم شده، طبیعی است که داورانی هم در این فساد نقش داشته اند. به عبارتی، رییس دستور تبانی داده و مجریانی، این تبانی را در زمین فوتبال رقم زده اند. پس تا به اینجا نه یک شخص، بلکه مجموعه ای از افراد درگیر در حوزه داوری، متهم هستند. درباره سازمان لیگ و چینش احتمالی مسابقات به سود تیمی خاص هم که ناگفته پیداست باید به صورت تیمی و گروهی چنین پروژه ای را پیش برد؛ چرا که قطعا رای یک نفر در این زمینه کارگشا نخواهد بود.

این دو موضوع فعلا اتهامات ثابت شده ای است که می توان به طور قطع به آن ها پرداخت، وگرنه کم نیستند شایعه هایی که خبر می دهند یکی، دو کمیته دیگر مستقل در فدراسیون فوتبال نیز همچنان درگیر این پرونده هستند و «به زودی» قرار است آن ها هم احضار شوند.

چه کسی می تواند به تاج بگوید بالای چشمت ابروست

ابهامات پرونده موجود به قدری زیاد است که نباید ذهن و زمان را محدود به یک دوره یا یک سال خاص کرد. افرادی که پایشان در این پرونده گیر است، سال هاست در فدراسیون فوتبال نقش داشته اند. طبیعی است که آن ها با طیب خاطر در رقم زدن چنین زدوبند هایی دست داشته اند و اگر رسیدگی به صورت مطلوب صورت بگیرد، «به زودی» پای باشگاه های دیگری هم به این پرونده کشیده می شود. ساده لوحانه است اگر تصور شود این مجموعه حاضر در فدراسیون فوتبال فقط در یک بازه زمانی کوتاه مشغول به چنین کار هایی شده و پس از آن توبه کرده و دیگر سمت چنین مواردی نرفته اند.

نکته عجیب ماجرا در این بین، بازداشت مشاور ویژه مهدی تاج، رییس فدارسیون فوتبال، در پرونده فساد در فوتبال است. فریبرز محمودزاده که تازه ترین چهره بازداشتی در این پرونده است، مشاور مهدی تاج در امور حقوقی است که آبان سال گذشته با حکم تاج، دوباره پایش به فدراسیون فوتبال باز شد.

در حکمی که مهدی تاج آن روز ها برای محمودزاده زده بود، چنین نوشته شده بود: «با توجه به تخصص، تعهد و تجارب ارزشمند جناب عالی، به موجب این ابلاغ، به سمت مسیول پیگیری های ویژه حقوقی فدراسیون فوتبال منصوب می شوید. امید است با تلاش مستمر جناب عالی و دیگر همکاران در راستای مسیولیت این امر، شاهد ارتقای بیش از پیش فدراسیون فوتبال باشیم. موفقیت و بهروزی روزافزونتان را در انجام وظایف مهمی که بر عهده دارید از خداوند منان مسیلت دارم».

البته محمودزاده چهره ناشناسی در فوتبال ایران نبود؛ او پیش تر سال ها مسیول مسابقات لیگ آزادگان بود و سمت مهمی مثل مسیول نقل و انتقالات لیگ فوتبال را هم بر عهده داشت. در آن روزها، در پی تخلفات صورت گرفته، عذر محمودزاده از فدراسیون فوتبال خواسته شد، اما با بازگشت مهدی تاج به فدراسیون فوتبال، او دوباره به این نهاد برگشت و این بار در نقش مشاور رییس فدراسیون فوتبال مشغول به کار شد.

حالا که مشاور ویژه رییس بازداشت شده، مهدی تاج هم طبق انتظار روزه سکوت گرفته و توضیحی درباره این بازداشت نداده است. عمق فاجعه مربوط به جایی است که چنین زدوبند هایی در این فدراسیون در سال های اخیر صورت گرفته، ولی رییس فدراسیون و کمیته های اخلاق و قضایی از وجودش بی خبر بوده اند. این «بی خبری» البته چندان اثبات شده نیست و حالا باید نهاد های قضایی با ورود بدون تعارف به این بخش هم، ابهامات رایج را از بین ببرند.

هرچند که ظاهرا برای خواستن توضیحات بیشتر از مهدی تاج، باید ها و نباید هایی وجود دارد. این همان موردی است که اجازه نمی دهد افکار عمومی به راحتی با این فرضیه کنار بیاید که این بار رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال تا انتها پیگیری خواهد شد. دلیلش ساده است؛ مخاطبان فوتبال از رسیدگی ناقص به پرونده ویلموتس گیت که مهدی تاج روزگاری متهم ردیف اول آن بود، سرخورده شده اند. تاج که آن زمان حین درگیری قضایی با همان پرونده از سمتش در فدراسیون فوتبال استعفا داده بود، دوباره با حمایت، به عنوان رییس فدراسیون برگزیده شد، اما هرگز مشخص نشد داستان قرارداد وحشتناکی که او با ویلموتس بسته بود، چه سرانجامی پیدا کرد.

حالا انتظار می رود این بار کسی جریت این را پیدا کند تا حداقل به عنوان مطلع هم که شده، مهدی تاج و دیگر اعضای فدراسیون فوتبال را فرابخواند و بابت رخ دادن چنین فساد عجیب و غریبی که تا بیخ گوش رییس فدراسیون رخنه کرده و گریبان مشاور ویژه او را هم گرفته است، توضیحاتی قانع کننده بخواهد و اگر تخلفی صورت گرفته، برخوردی قاطع انجام دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کسی می تواند مهدی تاج را بازخواست کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کسی می تواند مهدی تاج را بازخواست کند؟"، کلیک کنید.