چین در حال ساخت قوی ترین جنگنده رادارگریز روی کره زمین!

به گزارش خبرگزاری هنر برتر، سوخو 57 جنگنده توانمندی است اما رادارگریز نیست و موتورهای آن نقش پررنگی در این مشکل دارند؛ این موتورها برای کاربردهای رادارگریز طراحی نشده بودند و به همین دلیل، حذف نازل های کاهش دهنده بازگشت رادار یا اختلاط فعال اگزوز خروجی با هوای محیط، جنگنده رادارگریز روسیه را در برابر هر دو سیستم رادار و مادون قرمز بسیار قابل تشخیص می کنند.

اینجاست که AL-51 روسیه بالاخره وارد می شود. اگرچه Su-57 پرواز خود را در سال 2010 آغاز کرد، موتوری که برای نیرو دادن به آن طراحی شده بود تا سال 2015 توسعه رسمی خود را آغاز نکرده بود. روسیه قصد دارد در نهایت در اواخر سال جاری شروع به قرار دادن آنها در بدنه جنگنده کند.

گزارش ها حاکی از آن است که این موتورهای جدید AL-51 قدرتمند خواهند بود. از زمان شروع برنامه، رسانه های روسی ادعا کرده اند که پیشرفت های قابل توجهی در قابلیت نگهداری و بهره وری سوخت نیز داشته اند. به نظر می رسد این موتورهای AL-51 به Su-57 کمک می کنند تا از نسل چهارم جلوتر باشد، حتی اگر از همتایان نسل پنجم خود عقب بماند.

چین در حال ساخت قوی ترین جنگنده رادارگریز روی کره زمین!

ناوگان رو به رشد جنگنده های رادارگریز چین، مشابه جنگنده های روسی Su-57، تا به امروز تنها از موتورهای به روزرسانی شده نسل چهارم استفاده می کنند که رادارگریزی و عملکرد را محدود می کنند.

اولین J-20ها همگی از موتورهای AL-31FM2 ساخت روسیه استفاده می کردند، تا اینکه در سال 2015 چین شروع به انتقال به سمت مشابه خود کرد که WS-10 نام داشت. با این حال، سال 2022 بود که موتورهای WS-15 چین در نهایت وارد آزمایشات پرواز شدند.

چین در حال ساخت قوی ترین جنگنده رادارگریز روی کره زمین!

ناوگان رو به رشد جنگنده های رادارگریز چنگدو J-20 چین اکنون از تعداد F-22 های آمریکایی فراتر رفته است. همچنین برخلاف Su-57، افزودن موتورهای پیشرفته تر و توانمندتر در J-20 های چین چیزی بیش از آزمایشات اولیه هستند و می تواند افزایش مشروعی در قابلیت استراتژیک ارایه دهد.

جزییات مربوط به توسعه WS-15 مبهم است، اما اعتقاد بر این است که این توسعه در دهه 1990 آغاز شده است. گزارش های رسانه های مختلف در طول سال ها نشان داده اند که این موتورهای جدید 36000 پوند نیروی رانش یا شاید حتی 40000 پوند تحت پس سوز تولید می کنند که J-20 را به قوی ترین جنگنده رادارگریز روی سیاره تبدیل می کند.

منبع: nationalinterest

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین در حال ساخت قوی ترین جنگنده رادارگریز روی کره زمین!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین در حال ساخت قوی ترین جنگنده رادارگریز روی کره زمین!"، کلیک کنید.