پیامدهای تمدید نکردن اعتبار گواهینامه رانندگی چیست؟

پیامدهای تمدید نکردن اعتبار گواهینامه رانندگی چیست؟

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا، با اشاره به اهمیت اعتیار گواهینامه رانندگی، گفت: افراد در صورت پایان اعتبار باید برای تمدید آن به مراکز پلیس +10 مراجعه کرده و تنها توسط پزشک ویزیت شوند.

سرهنگ احمد کرمی اسد در گفت وگو با هنر برتر با اشاره به اهمیت تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی گفت: بسیاری از رانندگان، از تاریخ اتمام اعتبار گواهینامه خود اطلاعی ندارند یا برای تمدید اعتبار آن اقدام نمی کنند که متاسفانه این مسیله می تواند مشکل زا باشد. همچنین این مسیله جریمه نیز درپی خواهد داشت.  

وی با بیان اینکه اعتبار گواهینامه های افراد متفاوت است؛ افزود: افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل هستند؛ در ابتدا گواهینامه ای با اعتبار 10 سال دریافت می کنند. برخی از رانندگان بر اساس شرایط جسمی خود و نظر کمیته پزشکی، گواهینامه های زیر 10 سال مانند یک یا دوساله نیز دریافت می کنند.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: هنگامی که اعتبار گواهینامه رو به اتمام است؛ افراد باید به مراکز پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست تمدید اعتبار گواهینامه ثبت کنند. در فرآیند تمدید اعتبار گواهینامه، فرد پس از ثبت درخواست، تنها برای کنترل سلامت جسمی و روحی به پزشک ارجاع داده می شوند.

مشکلات عدم تمدید گواهینامه رانندگی چیست؟

وی با بیان اینکه پلیس هیچ آزمون دیگری اعم از آیین نامه و شهری را مجددا از متقاضیان تمدید گواهینامه نمی گیرد، گفت:  عدم تمدید گواهینامه مشکلاتی را به وجود می آورد که شامل مشکلات جریمه ای و بیمه ای است.   بر اساس متن آیین نامه، راننده باید یک ماه پیش از اتمام اعتبار گواهینامه، برای تمدید آن اقدام کند و اگر فردی به هر دلیلی برای تمدید اعتبار گذرنامه اش اقدام نکند؛ به ازای هر سالی که دیرتر برای تمدید اعتبار گواهینامه اقدام کند، مبلغی به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود.  

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: این مبلغ تاکنون سالی 25 هزار تومان است که شاید خیلی بازدارنده نباشد؛ اما عدم تمدید اعتبار گواهینامه، تبعات دیگری به جز جریمه هم دارد.  

کرمی اسد درباره تبعات عدم تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی گفت: راننده ای که گواهینامه آن اعتبار ندارد؛ در صورت بروز هرگونه تصادفی، نمی تواند از بیمه ها خسارت دریافت کند. در قراردادهای برخی بیمه ها عنوان شده که بیمه  از پرداخت خسارت به متقاضیانی که اعتبار گواهینامه آنها تمام شده باشد؛ خودداری می کند.  

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: وقتی افراد برای تمدید اعتبار گواهینامه اقدام نمی کنند؛ در واقع به پزشک نیز مراجعه نکرده اند؛ بنابراین اگر در تصادفات مشخص شود راننده ای که اعتبار گواهی نامه اش تمام شده، دچار مشکلات جسمی یا روحی نیز شده است؛ قطعا این مسایل مشکلات دیگری را برای راننده متخلف ایجاد می کند.

پایان خبر هنر برتر 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیامدهای تمدید نکردن اعتبار گواهینامه رانندگی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیامدهای تمدید نکردن اعتبار گواهینامه رانندگی چیست؟"، کلیک کنید.