واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند

واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند

هنر برتر/خراسان رضوی فرماندار کلات گفت: به تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان از زمین های طرح ملی مسکن، تسهیلات و وام اشتغال واگذار می شود.

علی صلاحی در گفت وگو با هنر برتر با گرامیداشت دهه فجر و با اشاره به سخن امام راحل که فرمودند انقلاب ما انفجار نور بود، اظهار کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته ایم.

وی با بیان اینکه اکنون در بین کشورهای مختلف رتبه خوبی در شاخص های اقتصادی داریم، افزود: هرچند قبل از انقلاب رتبه 26 جهانی را در شاخص های اقتصادی داشتیم اما بعد از انقلاب اسلامی رتبه 18 جهانی را داریم و اکنون جزء 20 کشور مهم اقتصادی در دنیا هستیم.

فرماندار کلات عنوان کرد: علیرغم اینکه جمهوری اسلامی ایران طی 45 سال گذشته همیشه مورد هجمه و تحریم های ظالمانه دشمنان بوده و تلاش داشتند اقتصاد کشور را فلج کنند، اما امروز دستاوردهای بسیاری را کسب کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب نه تنها روستاهای کلات برق نداشت بلکه از داشتن جاده، گاز و آب شرب لوله کشی هم محروم بود، اظهار کرد: قبل از انقلاب پزشک باید وارد می کردیم اما الان به بیش از 45 کشور دنیا پزشک متخصص و به 90 کشور دارو صادر می کنیم و مهمترین عمل های جراحی را در کشور انجام می دهیم.

نماینده عالی دولت در کلات با بیان اینکه شرایط نسبت به قبل از انقلاب بسیار متفاوت شده و جامعه در حال پیشرفت و اسلامی شدن است، گفت: البته مشکلاتی هم داریم که برای رفع آنها شبانه روزی تلاش می شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه کلات ظرفیت های بسیاری در بخش های مختلف دارد که حوزه های کشاورزی، دامپروری و گردشگری و… از آن جمله هستند، افزود: با توجه به این ظرفیت ها کلات نیاز به آبادانی و ساختن دارد.

جمعیت کلات نسبت به دهه 60 بسیار کاهش یافته است

صلاحی با بیان اینکه جمعیت شهرستان کلات نسبت به دهه 60 بسیار کاهش یافته است، مهاجرت، مشکلات اقتصادی و جغرافیایی و… را از دلایل این مهاجرت ها دانست و گفت: مشکلات از سنوات گذشته بر روی هم انباشته شده و دامن مردم را گرفته است.

وی اذعان کرد: حتماً ارزش این گنجینه و اهمیت تولید اقتصاد و گردشگری را مردم خوب شهرستان کلات می دانند، می طلبد برای آبادانی کلات بیش از این تلاش کرد.

فرماندار کلات افزود: علیرغم اینکه به سرانجام رساندن برخی پروژه ها مانند جاده، طرح های آبخیزداری، کنترل و ذخیره کردن آب های روان برای استفاده در بخش کشاورزی و آبادانی، ساخت سدهایی در مسیر رودخانه ها، رفع مشکلات تونل کلات و… زمان بر است ولی کار و تلاش می شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه در برخی مسایل زیرساختی مانند آب، برق، گاز، تلفن، کشاورزی و … کارهای بسیار خوبی شده است، در بخش آب شرب شبکه آب برخی روستاها از جمله چنار به شورستان و چندی روستای دیگر نیز اصلاح شده و در روستاهای زیر 20 خانوار کار می شود.

صلاحی بیان کرد: امروز شنبه عملیات حفر چهار چاه دیگر در شهرستان کلنگ زنی می شود، سیاست شهرستان در خصوص آب شرب به گونه ای است که کمتر از یک سال دیگر تلاش می شود در بخش آب شرب مشکلی نداشته باشیم.

برخورداری 32 روستای شهرستان از نعمت گاز

وی همچنین با بیان اینکه در بخش برق امسال 40 میلیارد تومان هزینه شده و در دهه فجر پارسال نیز 90 میلیارد تومان پروژه افتتاح شده است، عنوان کرد: بعد از انقلاب 32 روستای شهرستان کلات از نعمت گاز برخوردار شدند و شش روستای دیگر نیز در حال گازرسانی هستند.

فرماندار کلات با اشاره به اینکه عملیات گازرسانی امروز شنبه به سه روستای شهرستان افتتاح و از این نعمت برخوردار می شوند، افزود: چون سرانه گازرسانی بالا است با پیگیری های انجام شده وزیر نفت قول داده اند در بودجه سال آینده به این موضوع پرداخته شود.

وی در ادامه از بازنگری طرح هادی در تمامی روستاهای شهرستان خبر داد و افزود: هرچند در گذشته روستاهایی بودند که گاهی تا 12 سال بازنگری نشده و اجازه ساخت و ساز نداشتند اما اکنون بازنگری طرح هادی تمامی روستاهای شهرستان تهیه شده است.

صلاحی در خصوص وضعیت مسکن گفت: تاکنون بیش از 320 واحد مسکونی وام گرفته اند اما تا 1000 واحد را سهمیه گرفته ایم و می توانیم به روستاها پرداخت کنیم، برای 320 واحد مسکونی بالغ بر 74 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه آسفالت 19 روستا که معابرشان ساخته و بازگشایی شده در جدول قرار دارد، افزود: آسفالت روستایی بیش از 80 هزار مترمربع بالغ بر 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

فرماندار کلات با اشاره به اینکه شهرداری های کلات در شهرها با دست خالی کار می کنند و بیش از 100 هزار مترمربع را آسفالت کرده اند، بیان کرد: تفاوت را نسبت به دوره های گذشته در شهر کلات به عینه می بینیم.

قرعه کشی 62 واحد نهضت ملی مسکن برای طرح جوانی

وی ادامه داد: در طرح نهضت ملی مسکن کلات به دنبال رفع مشکل مسکن هستیم، در همین خصوص تاکنون برای جوانی جمعیت 62 واحد به صورت یک طبقه قرعه کشی شده و به زودی برق، گاز و سایر زیرساخت ها تامین می شود.

صلاحی با اشاره به اینکه نهضت ساخت مسکن در شهر کلات ادامه دارد، در سایر شهرها هم زمین مورد نیاز تامین شده و به زودی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود، افزود: تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان برای ساخت مسکن و تسهیلات و وام اشتغال نیز در اختیارشان گذاشته می شود.

وی همچنین با بیان اینکه امروز پنج سایت مخابرات افتتاح و کلنگ زنی می شود، گفت: سایت روستاهای ایدلیک، گرو، لایین کهنه در شش ماهه سال آینده در دستور کار قرار دارد.

فرماندار کلات با اعلام اینکه علیرغم انباشتگی مسایل و مشکلات از دوره های گذشته اما الان سرعت کارهای عمرانی در کلات بسیار قابل قبول است، ادامه داد: همزمان با دهه مبارک فجر امسال 152 پروژه عمرانی با 321 میلیارد تومان افتتاح می شود که قابل توجه است.

تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات

وی همچنین از تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات خبر داد و گفت: بر اساس این طرح که به امضاء رییس کمیته امداد کشور و استاندار خراسان رضوی رسیده مزیت های هر روستا در موضوعات مختلف از جمله دام سبک و سنگین، زنبور عسل و کشاورزی و شیلات شناسایی شده است.

صلاحی خاطرنشان کرد: با همت کمیته امداد امام خمینی(ره) 2000 طرح و پروژه در نقاط مختلف شهرستان کلات با هدف ایجاد اشتغال پایدار و تولید اجرا می شود. 270 میلیارد تومان اعتبار برای 2000 طرح اشتغال پیش بینی شده که تاکنون به 400 طرح تسهیلات پرداخت شده است.

وی گفت: علاوه بر اینکه 300 طرح توسط بنیاد برکت در شهرستان ایجاد می شود، تعهد اشتغال شهرستان برای 1000 نفر بوده که به طور کامل تحقق یافته است.

فرماندار کلات در پایان از نخبگان و صاحب نظرانی که از شهرستان مهاجرت کرده اند دعوت کرد برای عمران و آبادانی شهرستان و کمک به مردم در منطقه حضور یابند.

شهرستان مرزی کلات با وسعت 3503 کیلومترمربع در فاصله 151 کیلومتری از مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

این شهرستان با داشتن 143 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، دارای سه بخش، چهار شهر، شش دهستان و 36 هزار و 237 نفر جمعیت بر اساس سرشماری نفوس مسکن در سال 1395 است که ترکیب 70 درصد جمعیت روستایی و 30 درصدی شهری را از آن خود کرده است.

بر اساس اعلام دستگاه های خدمت رسان همچون شبکه بهداشت کلات، جمعیت این شهرستان افزون بر 43 هزار نفر است.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند"، کلیک کنید.