هوتن شکیبا دوست داشت در فیلم کدام کارگردان بازی کند؟

هوتن شکیبا دوست داشت در فیلم کدام کارگردان بازی کند؟

آفتاب نیوز :

این بازیگر، در آستانه برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی، برخی از ویژگی های مهم این فیلمساز را از نگاه خود تشریح کرد.

هوتن شکیبا با ارایه توضیحاتی درباره کاراکتر این هنرمند افزود: کیارستمی بیشتر به نسبت خودش با جامعه و جهان در بستری که زندگی می کرد، می اندیشید تا درگیر شدن با موضوعات و واکنش های روزانه و خبری.

او درباره تاثیر عباس کیارستمی در سینمای ایران توضیح داد: جواب دادن به این پرسش سخت است، چون فکر نمی کنم سینمای امروز ما اصولا تحت تاثیر سینمای کیارستمی باشد و به نظرم به سرعت نور از او فاصله داریم.

این بازیگر، مهم ترین میراث کیارستمی را آثار این هنرمند دانست و افزود: آثار او هم در ایران و هم در جهان هنوز زنده و قابل توجه اند. امیدوارم این میراث ارزشمند باعث شود سینمای ما هم دوباره نگاهی جدید به دور از جو آلوده ی زمانه، به مفاهیم زندگی داشته باشد.

شکیبا در ادامه با اشاره به دیگر ویژگی کیارستمی اضافه کرد: سینمای ما هم از سانسور صدمه دیده و هم سانسور زده شده است. یعنی دو گروه بیشترین ضربه را به سینما زده اند؛ اول کسانی که با نگاه سلیقه ای، آثار سینمایی را سانسور می کنند و دوم، هنرمندانی که کل پروژه ی ساخت فیلم شان فقط جواب به موضوعات سانسوری و حساس زمانه است که دو گانه ای کاذب را رقم بزنند و ژست هنری شان را به ژست سیاسی اجتماعی تقلیل دهند که البته به عنوان انتخاب، هیچ اشکالی ندارد. به نظرم کیارستمی، مثال و نمونه خوبی برای سینمای ایران در رویارویی این دو گروه است.

او درباره دلیل موفقیت کیارستمی در عرصه بین المللی گفت: پرسش سختی است و جوابش سخت تر. چون انگار می خواهم با جواب به این سیوال روش های موفقیت یک فیلم ساز در جهان را توضیح بدهم که به نظرم کمی مسخره به نظر می رسد. کیارستمی کسی بود که کارش را درست انجام می داد. او سعی کرد ایده هایش را در بستر و زمانه ای که زندگی می کرد، عملی کند. طبیعتا این شانس سینمای جهان بود که متوجه امکان های کیارستمی شد. به نظر من توجه به زندگی در مدیوم سینما و دوری کردن از کلیشه های مرسوم زمانه ی خود، باعث موفقیت کیارستمی در سینمای جهان شد.

شکیبا، بهترین سکانس آثار کیارستمی از نگاه خود را این گونه بیان کرد: سکانسی از فیلم «زندگی و دیگر هیچ» از سه گانه ی کوکر، که کارکتر مرد/پدر (فرهاد) با حسین که بر روی پله ها جوراب می پوشد، درباره ازدواجش در ایام زلزله گفتگو می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که دوست داشتید در آثار کیارستمی چه نقشی ایفا کنید، گفت: طبیعتا دوست داشتم در فیلم «طعم گیلاس» به جای همایون ارشادی، نقش آقای بدیعی را ایفا کنم.

او در بخش پایانی این گفتگو درباره برگزاری جشنواره فیلم کوتاه عباس کیارستمی توضیح داد: اگر این رویداد با نام کیارستمی بتواند میراث وی را که به نظر من حداقل در سطح زیبایی شناسی سینمای کنونی ایران نادیده گرفته شده، یادآوری و ما را مجبور کند تا دوباره سینمای وی را مرور کنیم، می تواند اتفاق مهم و تاثیرگذاری باشد.

شکیبا خاطرنشان کرد: مطمینم سینماگران جوان شناخت بیشتری از کیارستمی دارند تا کلیت سینمای بدنه ی ایران. به نظرم آن ها با حضورشان در این فستیوال و اکران آثارشان می توانند اتفاقاتی را که سینمای ایران فراموش کرده، یادآوری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوتن شکیبا دوست داشت در فیلم کدام کارگردان بازی کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوتن شکیبا دوست داشت در فیلم کدام کارگردان بازی کند؟"، کلیک کنید.