هواشناسی 1403/02/31؛ هشدار وقوع سیلاب در 6 استان / کدام استان های کشور بارانی است؟

هواشناسی 1403/02/31؛ هشدار وقوع سیلاب در 6 استان / کدام استان های کشور بارانی است؟

آفتاب نیوز :

صادق ضیاییان افزود: امروز (31 اردیبهشت) در استان های واقع در شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز غربی و مرکزی، سواحل دریای خزر افزایش ابر، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در نقاط مستعد بارش تگرگ روی می دهد.

وی به خبرگزاری هنر برتر گفت: طی این روز برای برخی مناطق غرب به ویژه ارتفاعات و مناطق شمالی، شمال شرق بارش پراکنده و احتمال رعد و برق پیش بینی می شود.

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: روز سه شنبه (اول خرداد) به طور گسترده تری در شمال غرب، غرب، استان های ساحلی دریای خزر ، دامنه های جنوبی البرز شامل قزوین، البرز، تهران، برخی مناطق شمال شرق، شمال خوزستان، غرب و شمال اصفهان، مرکزی و قم رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید دور از انتظار نیست. چهارشنبه (2 خرداد) ضمن تشدید سامانه بارشی در مناطق ذکر شده، گستره سامانه بارشی به البرز شرقی، سمنان و برخی مناطق شرق نیز کشیده خواهد شد.

ضیاییان ادامه داد: پنجشنبه و جمعه (3 و 4 خرداد) سامانه بارشی در نوار شمالی کشور، شمال غرب و ارتفاعات و دامنه البرز فعال خواهد بود.

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور افزود: طی سه روز آینده در شمال شرق و شرق کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش بینی می شود به ویژه در نوار شرقی کشور و منطقه زابل تا آخر هفته وزش باد شدید و گردوخاک رخ می دهد. 

ضیاییان اضافه کرد: دوشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و دریای خزر تا انتهای هفته مواج خواهد بود.

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (اول خرداد) نیمه ابری، از بعد از ظهر ابری، وزش باد شدید، گاهی رگبار باران با احتمال رعدوبرق با حداقل دمای 18 و حداکثر دمای 27 درجه سانتیگراد و چهارشنبه (2 خرداد) ابری، در بعضی ساعت ها بارش باران، گاهی وزش باد شدید و رگبار و رعدوبرق با حداقل دمای 17 و حداکثر دمای 26 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

ضیاییان در پایان اظهارکرد: طی فردا و پس فردا زنجان با کمینه 4 و 5 درجه سانتیگراد و اهواز با بیشینه 43 دمای درجه سانتیگراد خنک ترین و گرمترین مرکز استان ها پیش بینی می شود.

هشدار وقوع سیلاب در 6 استان

براساس خبرگزاری هنر برتر، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در استان های واقع در شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز غربی و مرکزی، سواحل دریای خزر افزایش ابر گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید و در نقاط مستعد بارش تگرگ روی می دهد.

امروز همچنین برای برخی مناطق غرب به ویژه ارتفاعات و مناطق شمالی شمال شرق بارش پراکنده و احتمال رعدوبرق پیش بینی می شود. فردا سه شنبه به طور گسترده تری در شمال غرب، غرب استان های ساحلی دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز شامل قزوین، البرز، تهران، برخی مناطق شمال، شرق شمال، خوزستان، غرب و شمال اصفهان، مرکزی و قم رگبار باران و رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

روز چهارشنبه ضمن تشدید سامانه بارشی در مناطق ذکر شده، گستره سامانه بارشی البرز شرقی، سمنان و برخی مناطق شرق نیز کشیده خواهد شد. پنجشنبه و جمعه سامانه بارشی در نوار شمالی کشور، شمال غرب و ارتفاعات و دامنه البرز فعال خواهد بود.

طی سه روز آینده در شمال شرق و شرق کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش بینی می شود. به ویژه در نوار شرقی کشور و منطقه زابل تا آخر هفته وزش باد شدید و گردوخاک روی می دهد. دوشنبه، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. دریای خزر تا آخر هفته مواج خواهد بود.

هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی

زمان پایان: دوشنبه 1403/02/31

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، آبگرفتگی، رواناب، سیلابی شدن مسیل ها و اختلال در سیستم حمل و نقل

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/02/31: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، ارتفاعات زنجان و دامنه و ارتفاعات مازندران

اثر مخاطره: اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلو های تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی

توصیه: پرهیز از سفر های غیرضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و بویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی، احتیاط در تردد دامداران و عشایر در صعود به ارتفاعات و عدم توقف در حاشیه رودخانه ها، مراقبت از محصولات کشاورزی در مقابل رگبار پراکنده.

هشدار فعالیت سامانه های بارشی و ناپایداری های همرفتی

زمان پایان: چهارشنبه 1403/03/02

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/02/31: مازندران، زنجان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، شمال همدان، شمال مرکزی و دامنه و ارتفاعات استان های قزوین، البرز و تهران.

سه شنبه 1403/03/01: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، شمال غرب اصفهان، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات سمنان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

چهارشنبه 1403/03/02: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، اصفهان، قم، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال یزد، سمنان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی، بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی

هشدار افزایش گرادیان فشاری و تغییر نوع توده هوا

زمان پایان: چهارشنبه 1403/03/02

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/02/31: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و زنجان.

سه شنبه 1403/03/01: خراسان جنوبی، شرق سمنان، جنوب خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1403/03/02: فارس، اصفهان، یزد، خراسان رضوی و نیمه شرقی سمنان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو های تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواشناسی 1403/02/31؛ هشدار وقوع سیلاب در 6 استان / کدام استان های کشور بارانی است؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواشناسی 1403/02/31؛ هشدار وقوع سیلاب در 6 استان / کدام استان های کشور بارانی است؟"، کلیک کنید.