نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی

به گزارش خبرگزاری هنر برتر، آیین اختتامیه این رویداد سینمایی، غروب روز یکشنبه 30 اردیبهشت مصادف با روز ایران شناسی با حضور جمعی از مدیران فرهنگی، هنرمندان و اهالی رسانه در پردیس سینمای باغ کتاب تهران برگزار شد.
فرزاد حسنی، مجری برنامه در ابتدای این مراسم با اشاره به اخبار مربوط به وقوع سانحه برای بالگرد حامل رییس جمهور و همراهان او گفت: «همگی در لحظات استرس زایی به سر می بریم و امیدواریم با اعلام اخبار خوب این اضطراب به پایان برسد.»
در ادامه کلیپی از جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی پخش شد.

سینمای اقوام سینمای ملی است
مهدی حیدری مدیر جشنواره طی سخنانی بیان کرد: «حضور تک تک شما را به فال نیک می گیریم و امیدواریم این جشنواره در سال های آینده تداوم داشته باشد. با افتخار امشب چهره بزرگان سینمای کشور را در این جمع می بینیم. کسانی که یک عمر به پاس تلاش بی سابقه در هنر سینمای کشور قبول زحمت کردند و امروز ما افتخار میزبانی این عزیزان را در این مراسم داریم.»
او ادامه داد: «در چهار روز بیش از 170 اثر سینمایی، کوتاه، مستند، انیمیشن و نماهنگ در سه سالن پردیس سینمایی باغ کتاب تهران به نمایش درآمد. در بخش مستند 63 اثر داوری شدند، در بخش فیلم کوتاه نیز 65 اثر، در بخش پویانمایی 13 اثر، در بخش نماهنگ 12 اثر و در بخش سینمایی 16 اثر داوری شدند. افتخار داشتیم که هییت انتخاب بسیار درخشانی ما را همراهی کردند. بیش از 28 داور سینمایی این آثار را مورد داوری قرار دادند، افرادی که اسم هرکدامشان وزنه ای در سینمای کشور است و این افتخاری برای ما بود.»
مدیرمسیول موسسه فرهنگی هنری فصل هنر از بنیاد ایران شناسی تشکر کرد و گفت: «از شخص دکتر رجبی دوانی که چند ماه است پذیرای این جشنواره و در کنار آن هستند و همراه موسسه فرهنگی و هنری فصل هنر کوشیدند جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در شان اقوام برگزار شود، تشکر ویژه دارم. تشکر می کنم این مجموعه در کنار ما قرار گرفت و موسسه ما در کنار بنیاد ایران شناسی این جشنواره را پیش برد.»
حیدری همچنین بیان کرد: «اتفاق خوبی برای جشنواره رخ داد و در دور اول به خاطر حضور هنرمندان عزیز، فیلمسازان و تمام کسانی که به جشنواره اعتماد کردند دیده شد و با قدرت تمام و با افتخار اولین سالگرد خود را جشن می گیرد و از همین حالا به دوره های بعدی فکر می کند. امروز شاهد برداشت محصولی هستیم که به ثمر رسیده است. سینمای اقوام سینمای ملی است، برای تمام مردم ایران است و بدون هرگونه سیاست ورزی، سینمایی است که به درخواست هنرمندان در عرصه اقوام مشغول فعالیت است.»
او با ذکر مطلبی از بهروز شعیبی، یکی از داوران بخش فیلم کوتاه داستانی و انیمیشن جشنواره ادامه داد: «شعیبی در شب پایان داوری ها به من گفت: “من بیش از بیست سال است در جشنواره های مختلف داوری می کنم و این اولین جشنواره ای است که در شب جمع بندی یک نفر هم با ما تماس نگرفت و فیلمی را سفارش نکرد.” ما به این افتخار می کنیم که رای هایی که امشب خوانده می شود، فقط و فقط از دل جمع بندی جلسه داوران برآمده است و دوست داریم این جشنواره را در سال های آینده تبدیل به یکی از بزرگ ترین جشنواره های سینمایی کشور کنیم.»

اقوام بزرگ ایرانی فقط در تاریخ خلاصه نمی شوند
در ادامه این مراسم محمدحسین رجبی دوانی رییس بنیاد ایران شناسی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی فیلم اقوام نیز با حضور بر روی سن، ضمن خوشامدگویی و تبریک سالروز تولد امام رضا (ع) بیان کرد: «امشب مراسم اختتامیه جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی را جشن می گیریم و امیدوارم که اخبار خوبی از صحت و سلامت ریاست جمهوری به گوش ما برسد و مردم عزیز آرامش داشته باشند. وظیفه خود می دانم از همه عزیزانی که حضور موثر در برپایی این جشنواره داشتند تشکر کنم، همه عزیزانی که آثار خود را در حوزه های گوناگونی که اعلام خواهد شد به جشنواره ارسال کردند و هییت داوران و همه عوامل اجرایی که حضورشان برای ما بسیار ارزشمند است.»
او همچنین عنوان کرد: «از برادران حیدری تشکر می کنم که این ایده را با خود به بنیاد ایران شناسی آوردند و چند ماه است که برای برپایی این جشنواره که اولین تجربه ما نیز بود، در کنار ما بودند. تشکر می کنم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران که در ارتباط با برگزاری این جشنواره ازنظر مادی و معنوی ما را حمایت کردند تا این جشنواره به سرانجام رسید. از عزیزان پردیس سینمایی باغ کتاب که در چهار روز زحمت کشیدند نیز تشکر می کنم.»
رجبی دوانی با بیان این که اقوام بزرگ ایرانی فقط در تاریخ خلاصه نمی شوند، گفت: «اقوام سربلند ایرانی در حماسه سرایی ها و حماسه سازی های بزرگ سابقه طولانی و در دفاع از مرز و بوم این کشور سوابق درخشانی دارند. آذری ها در دفاع از ایران مقابل تهاجم روس ها بس درخشان هستند. شمالی ها در مقابل متجاوزان انگلیسی حماسه بزرگی آفریدند. سیستانی ها از دیرباز اسطوره سازی کردند و نقش آفرینی داشتند. اقوام سربلند ایرانی در حوزه علم، فرهنگ، شعر، ادب، هنر و صنعت دارای سابقه ای بس درخشان هستند. اقوام بزرگ ایرانی در همه فضیلت های اخلاقی از ایثار و جان فشانی و انسان دوستی، برادری، صفا و صمیمیت در طول تاریخ نام آور بوده اند.»

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی
او اظهار کرد: «هنرمندان عزیز بیاییم اقوام بزرگ ایرانی را در حوزه های گوناگون بشناسیم. چهره های بزرگ علمی ما که از این اقوام سربلند بر خواسته اند، هنرمندان و شاعران بزرگ افتخارات عظیمی دارند و سربلند هستند. اگر اقوام سربلند ایرانی که ریشه ملت ایران و وارث تداوم و ماندگاری کشور نبودند، با توجه به حوادث سهمگینی که در طول تاریخ در عرصه های گوناگون به این کشور رفته است، ایران فرو می پاشید. ما به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم و بر خود واجب می دانیم با افتخار از هر آنچه سربلندی اقوام ایرانی در جامعه خودمان و بین الملل را نشان دهد حمایت کنیم. جا دارد از فرهیختگان، دانشگاهیان و هنرمندان سراسر کشور که در ارتباط با جنایات صهیونیستی و مردم مظلوم غزه دفاع کردند و موضع گرفتند حمایت کنیم.»
در ادامه مراسم محمد معتمدی خواننده سرشناس کشور به اجرای قطعاتی پرداخت.

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی
برندگان بخش فیلمنامه
سپس نوبت به جوایز رسید. در این بخش حبیب احمدزاده، حسین تراب نژاد، داوران بخش فیلمنامه و خسرو معصومی به عنوان مهمان ویژه به روی سن آمدند.
در بخش فیلمنامه کوتاه، فیلمنامه کوتاه «پرنده آرزوها» نوشته زیبا ارژنگ، به دلیل توجه و نگاه ظریف و هنرمندانه به اقوام ایرانی، دیپلم افتخار جایزه ویژه هییت داوران را از آن خود کرد.
جایزه دوم به فیلمنامه «لک لک عضو خانواده» نوشته ماهنی مهرپور رسید و «هاوار» نوشته حبیب ظهیرنیا جایزه اول را از آن خود کرد.
همچنین در بخش فیلمنامه بلند، به دلیل نگاه موضوعی مناسب به اقوام ایرانی، تندیس ویژه جایزه ویژه هییت داوران به کیارش بکاییان برای فیلمنامه «صداها زندگی می کنند» تعلق گرفت.
مرتضی ایمانی راد برای فیلمنامه «سکوت صحرا» جایزه اول را برد.
برندگان بخش های مستند و نماهنگ
پوران درخشنده، مهرداد زاهدیان، پژمان مظاهری پور و احمد الستی به نمایندگی از داوران این بخش به روی سن رفتند.
تندیس بهترین صدا به آرش قاسمی برای فیلم های «هفت سمفونی زاگرس» و «ایساتیس» تعلق گرفت. حسین قورچیان برای «پری خوانی» و محسن روشن برای «سمفونی ایران» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» تندیس بهترین تدوین را از آن خود کرد. حمید فنایی برای «چنشتی ها» و بهمن کیارستمی و پویا پارسا مقام برای «ایساتیس» نیز در این بخش نامزد بودند.
باران سعیدی به نمایندگی از پدر خود به روی سن آمد و جایزه را دریافت کرد.
تندیس بهترین فیلمبرداری به مهدی آزادی برای فیلم های «ایساتیس» و «رویای یک اسب» رسید. در این بخش ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» و پرویز رستمی برای «هفت سمفونی زاگرس» نیز نامزد بودند.
مجتبی اسماعیلی برای «شرق وحشی» تندیس بهترین تحقیق و پژوهش را برد. دیگر نامزدهای این بخش احسان عمیدیان برای «چنشتی ها» و پرویز رستمی برای «هفت سمفونی زاگرس» بودند.

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی
تندیس بهترین کارگردانی به مرتضی مطوری برای «آب سوخته» اعطاء شد. در این بخش احسان عمیدیان برای «چنشتی ها» دیپلم افتخار کارگردانی را از آن خود کرد. علیرضا دهقان برای «ایساتیس»، ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» و محمدرضا حافظی برای «بختیاری ها» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
احسان عمیدیان پس از دریافت جایزه خود گفت: «خوشحالم این جایزه را دریافت کردم و از هییت داوران و انتخاب تشکر می کنم. در سالن نمایش متوجه شدم هرکدام از حضار متعلق به یک گوشه از ایران هستند که هرکدام با عشق از خطه خود صحبت می کنند و تصور کردم چطور ممکن است این اصالت مورد تهدید قرار بگیرد. زنده باد ایران.»
مرتضی مطوری نیز گفت: «دخترم اینجاست و قرار است امسال در دانشگاه سینما بخواند و من این جایزه را به او تقدیم می کنم.»
در پایان، جایزه بهترین فیلم به ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» رسید. «ایساتیس» علیرضا دهقان و «هفت سمفونی زاگرس» پرویز رستمی نیز در این بخش نامزد بودند.
در بخش مستند همچنین جایزه ویژه هییت داوران به نازگل سوری نصب برای حضور صمیمانه در «نازگل» اعطاء شد. سوری نصب در مراسم حضور نداشت، اما با یک کلیپ تصویری از همه هییت داوران تشکر کرد.
هییت داوران در بخش نماهنگ هیچ اثری را حایز دریافت جایزه ندانست.
تقدیر از جمشید هاشم پور
در ادامه این مراسم که همراه با تیزر جشنواره بود، نوبت به تقدیر از جمشید هاشم پور بازیگر کهنه کار سینمای ایران رسید. در این بخش ابوالفضل جلیلی، محمود کلاری و رضا ناجی روی سن آمدند و تندیس جایزه ویژه هییت داوران برای یک عمر فعالیت هنری و حضور گرم و صمیمانه در فیلم «مسخ نرگس» به هاشم پور اعطاء کنند. «مسخ نرگس» یکی از 16 فیلم بخش سینمایی نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی بود.
در این بخش شاهین باباپور به نمایندگی از هاشم پور روی صحنه حاضر شد و از طرف او گفت: «من از تمام مردم ایران، بابت حمایت هایی که در 50 سال در سینمای ایران از من داشتند تشکر می کنم.»
بزرگداشت ابوالفضل جلیلی
پس از تقدیر از هاشم پور و در ادامه مراسم نوبت به بزرگداشت سینماگری دیگر رسید که همراه با پخش کلیپی از آثار او بود.
در این بخش با حضور مهدی حیدری مدیر جشنواره و محمدحسین رجبی دوانی رییس بنیاد ایران شناسی و محمد باشه آهنگر فیلمساز از ابوالفضل جلیلی کارگردان سینمای ایران تقدیر شد.
اما پیش از آن محمد باشه آهنگر، کارگردان به روی سن آمد و در سخنانی گفت: «من چطور می توانم درباره فیلمسازی صحبت کنم که بیش از 90 درصد آثارش در کشور ما سانسور شده است و بیش از 40 جایزه جهانی گرفته است. درواقع جهانیان او را شناخته اند و ما هنوز نمی شناسیمش. او فیلم می ساخت ولی هرگز نمی توانست رصد کند که مخاطب چطور با آثارش ارتباط برقرار می کند. اجازه دهید او را با نام کوچکش خطاب کنم. ابوالفضل در جوانی دانشگاه را رها می کند و به سراغ سینما می رود. بسیاری کوشش می کنند از مرز کنکور عبور کنند، اما جلیلی آینده نگر بود. چطور یک فیلمساز می تواند بر اساس واقعیت فیلم بسازد و وقتی می فهمد بازیگرش بیمار است به دنبال او برود و قصه را تغییر دهد. او یک عارف است. چقدر ما کج فهم هستیم که مفاهیم او را نمی شناسیم و سانسور می کنیم.»
باشه آهنگر ادامه داد: «من تا وقتی فیلم خودم دو سال توقیف نشده بود حال او را درک نمی کردم ولی حالا فهمیدم او چه ایمان عجیبی دارد. تو گاهی به آسمان نگاه نمی کنی، بلکه همیشه به آسمان نگاه می کنی و من به تو غبطه می خورم. امیدوارم قدر او و امثال او را بدانیم. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.»
در ادامه، ابوالفضل جلیلی در سخنانی بیان کرد: «تشکر می کنم از همه عزیزان. باشه آهنگر با صحبت هایی خود من را ضربه فنی کرد. هیچ وقت در هیچ مراسمی که بزرگداشتی برای من برگزار می شود حضور پیدا نمی کنم و اینجا هم اطلاعی نداشتم. از فیلمسازان تشکر می کنم چرا که اگر اثر آن ها نبود، جشنواره برگزار نمی شد. از موسسه فرهنگی هنری فصل هنر که ایده اولیه را ارایه کرد تشکر می کنم و بعد از بنیاد ایران شناسی تشکر می کنم که پای کار آمد. ما با دست خالی رفتیم و آقای رجبی دوانی بسیار زحمت کشیدند. از همه دوستانی که در تشریفات حضور دارند و به سرعت دست به کار شدند تشکر می کنم. از باغ کتاب که امکانات بسیار خوبی دارد و در طی این مدت همراه شدند تشکر می کنم. امیدوارم بنیاد ایران شناسی و موسسه فصل هنر برای سال آینده برنامه ریزی داشته باشند که فیلمسازان بتوانند با حمایت مادی آثار خوبی تولید کنند و راهی جشنواره شوند.»
جوایز ویژه بنیاد ایران شناسی
در راستای گرامیداشت آیین اقوام ایرانی، جایزه ویژه بنیاد ایران شناسی در بخش فیلم های سینمای بلند به حسین ریگی برای فیلم «میرو» تعلق گرفت.
حسین ریگی در سخنانی کوتاه گفت: «من این جایزه را به مردم مظلوم و دوست داشتنی سیستان و بلوچستان تقدیم می کنم.»
در بخش فیلم های کوتاه داستانی و مستند نیز جایزه ویژه بنیاد ایران شناسی به زهره صباغیان برای فیلم «اذان صبح به افق یزد» اهدا شد.
برندگان بخش های فیلم های کوتاه داستانی و انیمیشن
در ادامه بهمن ارک، محمدرضا خردمندان، مرجان اشرفی زاده، مریم بحرالعلومی، آرش رصافی، امید شمس و نقی نعمتی اعضای هییت انتخاب و داوران به روی سن آمدند.
در بخش انیمیشن «محراب آرامش» زیبا ارژنگ دیپلم افتخار گرفت. تندیس بهترین فیلم انیمیشن به بهروز سلیمانی نذیر، شیرین سلیمانی نذیر و فرناز موذن برای «راهی» رسید.
در بخش فیلم های کوتاه داستانی، تندیس بهترین صدا به محمدحسین ابراهیمی برای «رو به شب» اعطاء شد. امیر نخجوان برای «افسانه کوه ننوک»، آرش قاسمی برای «سفیدپوش»، امین شروانی برای «تابوت» و امیرحسین صادقی برای «بیگانه» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
ابراهیمی پس از دریافت جایزه گفت: «این ترکیب هییت داوران و هییت انتخاب بهترین بودند، از سعید کشاورز ممنونم و امیدوارم بدرخشد.»
تندیس بهترین تدوین به ماهان عمادی برای «عزیز» رسید. بهرام ارک برای «بشقاب»، ابراهیم سعیدی برای «شکار»، مهیار بهمنش و ریحانه اسماعیلیان برای «سفیدپوش» و محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک» نیز در بخش تدوین نامزد بودند.
تندیس بهترین فیلمبرداری به محسن نجفی مهری برای «تی یره» رسید. آرمین یوسف زاده برای «جان داد»، آیین ایرانی برای «سفیدپوش»، پویان آقابابایی برای «رو به شب» و مهدی رضایی برای «افسانه کوک ننوک» دیگر نامزدهای بخش فیلمبرداری بودند.
ابوالفضل عزیزی و سیما رسولی برای «گناه» تندیس بهترین فیلمنامه را از آن خود کردند. دیگر نامزدهای این بخش عبارت بودند از رضا فهیمی برای «سفیدپوش»، سید مهدی موسوی برزکی برای «عزیز»، محمدرضا مرادی و گلسا غفاری برای «افسانه کوه ننوک» و اکبر زارع برای «تابوت».
تندیس بهترین کارگردانی به رضا فهیمی برای «سفیدپوش» رسید. در این بخش مهدی برزکی برای «عزیز» دیپلم افتخار دریافت کرد. سهیلا پورمحمدی برای «جان داد»، محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک»، صمد علیزاده برای «ناهید» و مصطفی ربانی برای «برف نو» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
تندیس بهترین فیلم به محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک» اعطاء شد. سهیلا پورمحمدی برای «جان داد» دیپلم افتخار گرفت. «سفیدپوش» رضا فهیمی، «عزیز» مهدی برزکی، «تابوت» اکبر زارع و دیگر نامزدهای این بخش بودند.
جایزه ویژه هییت داوران به اکبر زارع برای «تابوت» رسید. هییت داوران به دلیل حضور مستمر و با انگیزه، از دو بازیگر، یوسف یزدانی و مجید پتکی تقدیر ویژه به عمل آورد و جایزه بهترین دستاورد هنری را به آن ها اعطاء کرد.

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی
تقدیر از سعید آقاخانی
در بخش پوران بعدی مراسم، پوران درخشنده فیلمساز، نازنین پیرکاری مدیرعامل موسسه تصویر شهر و محمدحسین رجبی دوانی رییس بنیاد ایران شناسی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره به روی سن آمدند تا از سعید آقاخانی، بازیگر و کارگردان و همچنین مهدی فرجی تهیه کننده سینما و تلویزیون که سریال «نون خ» را ساخته اند، تقدیر کنند.
فرجی در سخنانی گفت: «فصل پنجم “نون خ” امسال پخش شد. معمولاً کارگردانان کمتر تن به کارهای سخت می دهند تا شهر به شهر بروند. سعید آقاخانی برای این سریال به سیستان و بلوچستان رفت و در گرمای طاقت فرسا و سرمای سخت کردستان تن به کار داد. او با وجود این که آسیب بدنی دید، اما با عشق و علاقه عجیبی که به اقوام و کشور دارد پای کار ایستاد. امیدوارم هنرمندان کشور همواره بدرخشند و مشغول کار باشند.»
برندگان بخش سینمایی
بخش بعدی اهدای جوایز به بخش سینمایی اختصاص داشت. محمدحسین رجبی دوانی، محمدعلی باشه آهنگر، محمود کلاری، مهدی حیدری و ابوالفضل جلیلی به روی سن آمدند تا جوایز این بخش را اهدا کنند.
زنده یاد اصغر یوسفی نژاد برای «عروسک» برنده تندیس بهترین فیلمنامه شد. همچنین تندیس ویژه هییت داوران به فیلمنامه «خورشید آن ماه» نوشته سمیه تاجیک اعطاء شد.
جایزه زنده یاد یوسفی نژاد را همسر او دریافت کرد.
در بخش بهترین بازیگر زن، تندیس ویژه بازیگری زن به آزاده صمدی برای «عزیز» اهدا شد
صمدی پس از دریافت جایزه گفت: «باعث افتخار است که اینجا حضور دارم و بسیار خوشحالم این جشنواره برگزار شد و سینماگران را از جای جای ایران دور هم جمع کرد. بسیار خوشحالم از این هییت داوران ویژه این جایزه را دریافت می کنم. از مجید توکلی و همه عواملی که در ساخت فیلم “عزیز” نقش داشتند تشکر می کنم و این جایزه را به تمام زنان پرتلاش و شجاع ایرانی تقدیم می کنم.»
سویل شیرگیر برای «عروسک» تندیس بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. فاطمه مسعودی فر برای «آپاراتچی» و نازنین فراهانی برای «خورشید آن ماه» نیز در این بخش نامزد بودند.
شیرگیر گفت: «از هییت داوران تشکر می کنم. وقتی بازی در این فیلم را شروع کردم، ده روز از فوت مادرم گذشته بود و الان احساس می کنم روح او در اینجا حضور دارد و از این بابت بسیار خوشحالم.»
تندیس بهترین بازیگر مرد به ناصر هاشمی برای «عروسک» اعطاء شد و مجتبی رنجبر برای «آفتاب گرگ و میش» دیپلم افتخار گرفت. حمداله سلیمی برای «سون سوز» نیز در بخش بهترین بازیگر مرد نامزد بود.
هاشمی پس از دریافت جایزه یاد زنده یاد یوسفی نژاد را گرامی داشت.
سپس تندیس بهترین کارگردانی به رضا جمالی برای «سون سوز» رسید. ستاره اسکندری برای «خورشید آن ماه» و اصغر یوسفی نژاد برای «عروسک» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در ادامه تندیس بهترین فیلم به «خورشید آن ماه» به تهیه کنندگی منوچهر محمدی رسید. «سون سوز» سلمان عباسی و «آسمان غرب» حبیب والی نژاد در این بخش نامزد بودند.
همچنین در بخش فیلم های سینمایی، محمد برادران برای جلوه های ویژه «احمد» جایزه بهترین دستاورد هنری را دریافت کرد. هییت داوران در عین حال جایزه ویژه خود را به حبیب احمدزاده برای «معجزه بناسان و چراغ جادو» به خاطر نگاه صلح طلبانه و هنرمندانه به مظلومیت ایران در بمباران های شیمیایی در طول هشت سال دفاع مقدس اهدا کرد.
در پایان مراسم، محمود کلاری عضو هییت داوران بخش فیلم های سینمایی در سخنانی بیان کرد: «ما اولین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی را پشت سر گذاشتیم. درک و فهم چگونگی داوری فیلم ها بر اساس مضامین، کار بسیار دشواری بود، این که فیلمی خوب ساخته شده و تا چه حد دارای ویژگی های واقعی اقوام است و به مناسبات و روابط، سنت ها و ویژگی های یک اقلیم می پردازد، برای اولین دوره مورد داوری قرار گرفت. ما تمام سعی مان را کردیم تا از زاویه ایده، مفهوم و موضوع با توجه به عنوان جشنواره توجه کنیم و بعد به ویژگی های هنرمندانه و خلاقانه فیلم بپردازیم. جوایز داوران با توجه به این نکات تقسیم شد.»

فهرست برندگان جوایز نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی

برندگان شش بخش رقابتی جشنواره شامل فیلم های سینمایی، فیلم های کوتاه داستانی، انیمیشن، مستند، نماهنگ و فیلمنامه معرفی شدند..

به گزارش روابط عمومی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی، مراسم اختتامیه نخستین دوره این رویداد غروب یکشنبه 30 اردیبهشت در پردیس سینمایی باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم برندگان شش بخش رقابتی فیلم های سینمایی، فیلم های کوتاه داستانی، انیمیشن، مستند، نماهنگ و فیلمنامه معرفی شدند.

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی منطبق با موضوع جشنواره شامل گستره زیست بوم، آیین های فرهنگی و مذهبی، سبک زندگی، آداب و رسوم و سنن اقوام ایرانی، تاریخ اقوام، میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و ظرفیت های گردشگری برگزار شد.

این رویداد سینمایی با شعار «اقوام، ریشه ایران زمین» 26 اردیبهشت آغاز شد و بعد از پنج روز با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی توسط موسسه فرهنگی هنری فصل هنر و بنیاد ایران شناسی برگزار شد.

فهرست برندگان شش بخش رقابتی جشنواره به این شرح است:

فیلم های سینمایی

تندیس بهترین فیلم: «خورشید آن ماه»، منوچهر محمدی
دیگر نامزدها: «سون سوز»، سلمان عباسی | «آسمان غرب»، حبیب والی نژاد

تندیس بهترین کارگردانی: رضا جمالی، «سون سوز»
دیگر نامزدها: ستاره اسکندری، «خورشید آن ماه» | زنده یاد اصغر یوسفی نژاد، «عروسک»

تندیس بهترین بازیگر مرد: ناصر هاشمی، «عروسک»
دیپلم افتخار: مجتبی رنجبر، «آفتاب گرگ و میش»
دیگر نامزدها: حمداله سلیمی، «سون سوز»

تندیس بهترین بازیگر زن: سویل شیرگیر، «عروسک»
تندیس ویژه بازیگری زن: آزاده صمدی، «عزیز»
دیگر نامزدها: فاطمه مسعودی فر، «آپاراتچی» | نازنین فراهانی، «خورشید آن ماه»

تندیس بهترین فیلمنامه: زنده یاد اصغر یوسفی نژاد، «عروسک»
تندیس ویژه هییت داوران: سمیه تاجیک، «خورشید آن ماه»
دیگر نامزدها: رضا جمالی، «سون سوز»

جایزه بهترین دستاورد هنری: محمد برادران برای جلوهای ویژه «احمد»

دیپلم افتخار جایزه ویژه هییت داوران: حبیب احمدزاده برای کارگردانی «معجزه بناسان و چراغ جادو»

تندیس جایزه ویژه هییت داوران برای یک عمر فعالیت هنری: جمشید هاشم پور برای حضور گرم و صمیمانه در فیلم «مسخ نرگس»

فیلم های کوتاه داستانی

تندیس بهترین فیلم: «افسانه کوه ننوک»، محمدرضا مرادی
دیپلم افتخار: «جان داد»، سهیلا پورمحمدی
دیگر نامزدها: «سفیدپوش»، رضا فهیمی | «عزیز»، مهدی موسوی برزکی | «افسانه کوه ننوک»، محمدرضا مرادی | «تابوت»، اکبر زارع

تندیس بهترین کارگردانی: رضا فهیمی، «سفیدپوش»
دیپلم افتخار: مهدی موسی برزکی، «عزیز»
دیگر نامزدها: سهیلا پورمحمدی، «جان داد» | محمدرضا مرادی، «افسانه کوه ننوک» | صمد علیزاده، «ناهید» | مصطفی ربانی، «برف نو»

تندیس بهترین فیلمنامه: ابوالفضل عزیزی و سیما رسولی، «گناه»
دیگر نامزدها: رضا فهیمی، «سفیدپوش» | مهدی موسوی برزکی، «عزیز» | محمدرضا مرادی و گلسا غفاری، «افسانه کوه ننوک» | اکبر زارع، «تابوت»

تندیس بهترین فیلمبرداری: محسن نجفی مهری، «تی یره»
دیگر نامزدها: آرمین یوسف زاده، «جان داد» | آیین ایرانی، «سفیدپوش» | پویان آقابابایی، «رو به شب» | مهدی رضایی، «افسانه کوک ننوک»

تندیس بهترین تدوین: ماهان عمادی، «عزیز»
دیگر نامزدها: بهرام آرک، «بشقاب» | ابراهیم سعیدی، «شکار» | مهیار بهمنش و ریحانه اسماعیلیان، «سفیدپوش» | محمدرضا مرادی، «افسانه کوه ننوک»

تندیس بهترین صدا: محمدحسین ابراهیمی، «رو به شب»
دیگر نامزدها: امیر نخجوان، «افسانه کوه ننوک» | آرش قاسمی، «سفیدپوش» | امین شروانی، «تابوت» | امیرحسین صادقی، «بیگانه»

تندیس جایزه ویژه هییت داوران: اکبر زارع، «تابوت»

بهترین دستاورد هنری: یوسف یزدانی و مجید پتکی برای مجموعه فیلم های کوتاه

انیمیشن

تندیس بهترین فیلم: «راهی»، بهروز سلیمانی نذیر، شیرین سلیمانی نذیر و فرناز موذن
دیپلم افتخار: «محراب آرامش»، زیبا ارژنگ

مستند

تندیس بهترین فیلم: «طعم آب»، ابراهیم سعیدی
دیگر نامزدها: «ایساتیس» علیرضا دهقان | «هفت سمفونی زاگرس» پرویز رستمی

تندیس بهترین کارگردانی: مرتضی مطوری، «آب سوخته»
دیپلم افتخار: احسان عمیدیان، «چنشتی ها»
دیگر نامزدها: علیرضا دهقان، «ایساتیس» | محمدرضا حافظی، «بختیاری ها» | ابراهیم سعیدی، «طعم آب»

تندیس بهترین تحقیق و پژوهش: مجتبی اسماعیلی، «شرق وحشی»
دیگر نامزدها: احسان عمیدیان، «چنشتی ها» | پرویز رستمی، «هفت سمفونی زاگرس»

تندیس بهترین فیلمبرداری: مهدی آزادی، «ایساتیس» و «رویای یک اسب»
دیگر نامزدها: ابراهیم سعیدی، «طعم آب» | پرویز رستمی، «هفت سمفونی زاگرس»

تندیس بهترین تدوین: ابراهیم سعیدی، «طعم آب»
دیگر نامزدها: حمید فنایی، «چنشتی ها» | بهمن کیارستمی و پویا پارسا مقام، «ایساتیس»

تندیس بهترین صدا: آرش قاسمی، «هفت سمفونی زاگرس» و «ایساتیس»
دیگر نامزدها: حسین قورچیان بری «پری خوانی» | محسن روشن، «سمفونی ایران»

دیپلم افتخار جایزه ویژه هییت داوران: نازگل سوری نصب، «نازگل»

نماهنگ

هییت داوران در بخش نماهنگ هیچ اثری را حایز دریافت جایزه ندانست.

فیلمنامه

فیلمنامه کوتاه:

تندیس جایزه اول: حبیب ظهیرنیا، «هاوار»

تندیس جایزه دوم: ماهنی مهرپور، «لک لک عضو خانواده»

دیپلم افتخار جایزه ویژه هییت داوران به دلیل نگاه ظریف به اقوام ایرانی: زیبا ارژنگ، «پرنده آرزوها»

فیلمنامه بلند:

تندیس بهترین فیلمنامه: مرتضی ایمانی راد، «سکوت صحرا»

تندیس ویژه هییت داوران به دلیل نگاه موضوعی مناسب به اقوام ایرانی: کیارش بکاییان، «صداها زندگی می کنند»

جوایز ویژه بنیاد ایران شناسی

بخش فیلم های کوتاه و مستند: «اذان صبح به افق یزد»، زهره صباغیان

بخش فیلم های سینمایی: «میرو»، حسین ریگی

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت/ در ستایش سینمای ملی"، کلیک کنید.