طهرانچی: تغییر ذایقه نسل جوان، نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند

طهرانچی: تغییر ذایقه نسل جوان، نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یک خطر جدی نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند که این خطر تغییر ذایقه جوانان است.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری هنر برتر، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان و شرکت صنایع غذایی سحر با ابراز خرسندی از حضور در این مجموعه گفت: بازدید از شرکت هایی همچون صنایع غذایی سحر که از خام فروشی و صادرات مواد اولیه و محصولات کشاورزی جلوگیری کرده و ارزش افزوده ایجاد می کنند، بسیار خوشایند است. تولید، کار بزرگ و سختی است، البته خداوند حامی است و اینکه این شرکت 33 سال فعالیت داشته، جای تبریک دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه ای است که ریالی بودجه دولتی دریافت نمی کند، به همین دلیل مفهوم اقتصاد غیردولتی را به نیکی می داند و افتخار دارد که توانسته در فضای آموزش عالی کشور نقش آفرینی جدی و موثر داشته باشد. این دانشگاه در سال های اخیر وابستگی و اتکا به شهریه دانشجویی را کاهش داده و توانسته درآمدهای شهریه ای خود را از 5 درصد به 40 درصد افزایش دهد.

دکتر طهرانچی با تاکید بر تعامل جدی دانشگاه آزاد اسلامی با صنایع اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که کمک کنیم تا راندمان شرکت را بزرگتر کرده و سرعت آن را بیشتر کنیم. دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه یکپارچه با 400 واحد دانشگاهی در کشور و آزمایشگاه های مجهز پراکنده است که می تواند هزینه تولید، نظارت و کنترل را برای شرکت سحر کاهش دهد. همچنین سوله ها و فضاهای بلا استفاده دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به عنوان انبار در اختیار این شرکت و دیگر صنایع در شهرهای مختلف قرار بگیرد. 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فعالیت شرکت نگین بذر اصفهان در حوزه تولید بذرهای هیبرید افزود: این شرکت دانش بنیان که یکی از مجموعه های موفق دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تولید بذر است، می تواند بذرهای مورد نیاز شرکت صنایع غذایی سحر از جمله گوجه، خیار و فلفل را متناسب با نیاز این مجموعه تولید کند. این شرکت سال گذشته بیش از 120 میلیون بذر تولید کرد و بیش از 20 هکتار گلخانه تولیدی در اختیار دارد که می تواند در تعامل جدی به شرکت سحر کمک کند. 

وی با اشاره به تغییر ذایقه نسل جوان در انتخاب رشته دانشگاهی خاطرنشان کرد: یک خطر جدی نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند که این خطر تغییر ذایقه جوانان است، به طوری که امسال از بین 116 هزار دانشجوی ورودی بهمن ماه دانشگاه آزاد اسلامی فقط 43 نفر رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی را انتخاب کردند، در حالی که بسیاری از دانشجویان به رشته های مدیریت، حسابداری، روان شناسی، حقوق و کامپیوتر رفتند، چرا که درک جوان امروز این است رشته های همچون مهندسی صنایع، کشاورزی و … انسان را توانا نمی کند و ثروت آفرین نیست. دانشگاه آزاد اسلامی با درک این موضوع تلاش دارد تا در تعامل با صنایع این وضعیت را اصلاح کند. 

طهرانچی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام دادیم، راه اندازی دانشکده های کشاورزی، غذا و فراسودمندهاست. دانشگاه آزاد اسلامی هزار و 760 استاد کشاورزی و زراعت دارد، در حالی که ورودی سالانه دانشجویان این رشته کمتر از 2 هزار نفر است و اساساً جوانان نسل جدید به سراغ این رشته و شغل نمی آیند. دانشکده غذا و فراسودمندها قرار است مانند رشته های پرستاری و پزشکی که دانشجویان دروس پایه را در کلاس و کارورزی را در بیمارستان ها و مراکز درمانی می گذرانند، مدل جدید پایه و عرصه را اجرایی کنند. به عنوان نمونه شرکت سحر 8 نفر دارای مدرک دکتری دارد که این افراد می توانند به عنوان استاد عرصه و وابسته با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و به تربیت در عرصه دانشجویان کمک کنند، به این ترتیب دانشجویان از 18 سالگی و در بدو ورود به دانشگاه با صنعت آشنا می شوند. 

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حوزه دانشجویی، دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان بیش از 4 هزار دانش آموز در مدارس سما دارد که این دانش آموزان نیز می توانند به صورت دوره ای از صنایع استان و شرکت سحر بازدید داشته باشند و از این طریق با حوزه تولید و صنعت آشنا شوند، این یکی از راهکارهایی است که می توان ذایقه جوانان را اصلاح کرد. همچنین از شرکت صنایع غذایی سحر دعوت می کنیم که در طراحی دانشکده ها و این نگاه جدید دانشگاه به ما کمک کند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه های شرکت سحر برای توسعه فعالیت در بازار جهانی گفت: اگر این شرکت می خواهد در بازار جهانی موفق باشد، باید دانایی و توانایی را در کنار هم داشته باشد، به این ترتیب لازم است که دستگاه ها، شیشه های محصولات و … را خود این شرکت و با نوآوری طراحی و تولید کند. 

دکتر طهرانچی همچنین به ظرفیت سالانه 100 هزار پایان نامه و رساله دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت عظیم پایان نامه ها و رساله های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را در اختیار دارد که می توان موضوعاتی همچون بررسی مطالعات بازار روسیه در صنایع غذایی که یکی از بازارهای هدف شرکت سحر است یا موضوعاتی همچون رضایت مشتری و … را به عنوان چالش های طرح پایش طراحی کند و از چالش تا نظام موضوعات را راهبری شود، این اقدام در همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با شرکت ذوب آهن اصفهان اجرایی شده و تا کنون 60 رساله دکتری به چالش ها و نظام موضوعات این شرکت اختصاص یافته است. ما معتقدیم که هرچه مساله و موضوع پژوهش دانشجویان واقعی تر باشد، اثربخشی آن بیشتر می شود و این موضوع برای ما بسیار مهم است. 

وی با اشاره به چرخه تولید از مزرعه تا سفره شرکت سحر اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه آزمایشگاه های استاندارد غذا و دارو را دارد که شرکت سحر می تواند از این  شبکه آزمایشگاهی در سراسر کشور استفاده کند و دانشجوی ما در استان به عنوان کارورز کنترل کیفیت محصولات را بررسی کند. 

طهرانچی تاکید کرد: امیدوارم جلسه و بازدید امروز خط جدید همکاری و تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با صنعت غذایی کشور را آغاز کند و ما آمده ایم که بگوییم آماده کمک به این صنعت هستیم. یکی از اقداماتی که دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تحقق آن است، تبدیل دانش شفاهی و ضمنی به دانش مستند است. به عنوان نمونه ما می توانیم با همکاری شرکت سحر دانش شفاهی و تجربیات مردم در تولید ترشیجات و … را استخراج کرده و فرمولاسیون آن را در بخش تحقیق و توسعه تهیه کنیم. یکی دیگر از اقداماتی که دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری می کند، طراحی نماد تزیین طیب بودن و سلامت غذاست تا به این ترتیب این نشان همچون برند حلال و سیب سلامت کیفیت محصول را تضمین کند، در این راستا تلاش داریم از کسانی که با وسواس محصول را از مزرعه تا سفره غذای مردم آماده می کنند، حمایت کنیم. 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای اینکه پرچم صنعت غذایی کشور بالا باشد، خود را موظف می دانیم که به این صنایع ادای وظیفه کنیم. ما باید برگردیم و اشکالاتی که در نظام آموزش عالی داشتیم را رفع کنیم تا دوباره شاهد بروز نسل طلایی مهندسان ایرانی باشیم. ما می خواهیم دانایی و توانایی منحصر به فرد داشته باشیم، به همین دلیل در سفرهای استانی سعی می کنم از صنایع برتر استان بازدید کرده و به مسیولان آن خدا قوت بگویم و آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تعامل و فتح افق های بیشتر را اعلام کنم. 

مسعود توتونچیان مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحر نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به رییس دانشگاه آزاد اسلامی و تاکید بر تعامل با این دانشگاه گفت: شرکت سحر در راستای تعامل جدی صنعت و دانشگاه امروز میزبان رییس دانشگاه آزاد اسلامی است تا بتوانیم از ظرفیت های این دانشگاه استفاده کنیم. باید این تعاملات و رفت و آمدهای دانشگاهیان تداوم پیدا کند تا با توجه به شرایط کشور در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بتوان به پویایی بنگاه های اقتصادی و شرکت های تولیدی کمک کرد. ما معتقدیم که باید مثلث دانشگاه، بنگاه اقتصادی و دولت به وجود بیاید تا ظرفیت تولید ثروت در جامعه و اشتغال بیشتر جوانان فراهم شود. 

وی با اشاره به صحبت های دکتر طهرانچی درخصوص تغییر ذایقه جوانان اظهار کرد: موضوعاتی که رییس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کردند، یک هشدار جدی است که اگر برای آینده تدبیر نداشته باشیم، دیگر نیروی انسانی متخصص نخواهیم داشت و با مشکل مواجه می شویم. با توجه به این موضوع ارتباط شرکت صنایع غذایی سحر و دانشگاه آزاد اسلامی برای ما بسیار مهم است. تاکید ما این است که بتوانیم سهم ایران در بازار جهانی را با صادرات محصول نهایی نه محصول خام افزایش دهیم و ثابت کنیم که ایرانیان می توانند محصولات شاخصی تولید کنند. 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طهرانچی: تغییر ذایقه نسل جوان، نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طهرانچی: تغییر ذایقه نسل جوان، نیروی انسانی آینده کشور را تهدید می کند"، کلیک کنید.