طحان نظیف: ناظران در شمارش آرا تا آخرین رأی نظارت خواهند داشت

طحان نظیف: ناظران در شمارش آرا تا آخرین رأی نظارت خواهند داشت

سخنگوی شورای نگهبان گفت: این اطمینان را به مردم می‌دهیم همانطور که ناظران شورای نگهبان بر فرآیند رأی‌گیری نظارت کاملی داشتند تا آخرین رأی در شمارش آرا نیز این نظارت را خواهند داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری هنر برتر، هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان شامگاه جمعه – ۱۵ تیر ۱۴۰۳ – در جریان برگزاری مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار کرد: با توجه به تراکمی که در بسیاری از شعب اخذ رای وجود دارد، تمدید ساعت رای گیری تا ساعت ۲۴ اعلام شد و بعد از آن نیز چنانچه عزیزانی در شعب اخذ رای حضور داشتند از آنها برابر مقررات رای گیری به عمل خواهد آمد.

وی با بیان اینکه همچنان در حال رای گیری هستیم و حسب گزارشی که داریم در بسیاری از شعب شاهد تراکم رای دهندگان عزیز هستیم، عنوان کرد: از رسانه‌ها، نامزد‌ها و هواداران آنها درخواست می‌کنم که از اعلام نتایج غیررسمی یا زودهنگام و مواردی از این دست خودداری کنند و اجازه دهند همانطور که تاکنون رای‌گیری در کمال آرامش انجام شده است، تا انتهای فرآیند چنین فضایی حاکم و آرامش جامعه و مردم مورد نظر باشد. همچنین تاکید می‌کنم که اگر گزارشات این چنینی در خصوص اعلام نتایج غیررسمی و زودهنگام منتشر شود از نظر ما هیچ کدام اعتبار قانونی ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بعد از اتمام فرآیند رای گیری شمارش آرا را بدون وقفه خواهیم داشت؛ همانطور که همکاران ما از ابتدای صبح در شعب اخذ رای بر فرایند رای‌گیری نظارت داشتند، ان شاءالله در شمارش آرا نیز به همین صورت حضور دارند و نسبت به فرایند شمارش نظارت خود را به صورت کامل انجام خواهند داد. بعد از شمارش آرا صورتجلسه‌های شعب اخذ رای به امضای عوامل اجرایی و نظارتی می‌رسد و سپس گزارشات مربوطه به فرمانداری‌ها و در نهایت به وزارت کشور اعلام می‌شود. این اطمینان را به مردم عزیز می‌دهیم که همانطور که ناظران شورای نگهبان بر فرآیند رای گیری نظارت کاملی داشتند ان شاءالله تا آخرین رای نیز در شمارش آرا این نظارت را خواهند داشت.

طحان‌نظیف در پاسخ به پرسش هنر برتر درباره میزان مشارکت در انتخابات تا این لحظه تاکید کرد: شواهد میدانی حاکی از این است که مشارکت نسبت به هفته گذشته بیشتر بوده است و ان شاءالله تا یکی دو ساعت آینده که فرآیند رای‌گیری به اتمام می‌رسد، آمار و ارقام دقیق‌تر اعلام خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی رسیدگی به تخلفات انتخاباتی خارج از شعبات نظیر اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس در حمایت از یکی از نامزد‌ها یا دیدار رئیس ستاد یکی از نامزد‌ها با جمعی از دهداری‌ها و نوع مواجهه شورای نگهبان با این موارد عنوان کرد: دقایقی پیش گزارشی را از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دریافت کردم که بر اساس آن گزارش‌های واصله به این هیات در لحظه توسط کارگروه‌های شش‌گانه این هیات بررسی شده است. برابر قانون بعد از اعلام نتایج انتخابات نیز فرصتی در اختیار مردم و نامزد‌ها قرار می‌گیرد تا چنانچه شکایتی نسبت به فرآیند‌ها دارند، گزارش مستندی دارند یا اینکه با نکته‌ای مواجه بودند آن را به ما منتقل کنند و ما این موضوع را در بحث صحت انتخابات مورد نظر قرار خواهیم داد. تاکید من بر این است که در صورتی که نامزد‌ها قصد استفاده از این فرصت را دارند گزارش مستندی ارائه دهند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان در پاسخ به پرسشی درباره زمان اعلام نتایج نهایی با بیان اینکه «اعلام نتایج بر عهده وزارت کشور است»، اظهار کرد: فکر می‌کنم بنا بر همان بنای هفته گذشته باشد و به هر میزانی که گزارش تهیه شده داشته باشند امکان اعلام نتایج را خواهند داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طحان نظیف: ناظران در شمارش آرا تا آخرین رأی نظارت خواهند داشت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طحان نظیف: ناظران در شمارش آرا تا آخرین رأی نظارت خواهند داشت"، کلیک کنید.