شایعه هم خطی سیارات – خبرگزاری هنر برتر

شایعه هم خطی سیارات

منظومه شمسی از خورشید و 8 سیاره که به گرد آن در حال چرخشند تشکیل شده است. این سیارات در مدارهای تقریبا بیضوی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری هنر برتر، اواخر اردیبهشت یک کاربر خارجی با انتشار تصویری از نقشه آسمان، خبر از هم خطی سیارات در3 ژوین داد. برخی رسانه های هیجان زده ایرانی نیز به سرعت تصویر را منتشر و اعلام کردند که این هم خطی هر ده سال یکبار رخ می دهد!
این تصویری است که کاربری غیرایرانی آن را منتشر کرد و مدعی شد در 3 ژوین شش سیاره منظومه شمسی در راستای یک خط قرار خواهند گرفت و این پدیده را می توان  قبل از طلوع آفتاب دید.

شایعه هم خطی سیارات

خبری که در رسانه های اجتماعی ایرانی پخش شد.

شایعه هم خطی سیارات

ببینیم ماجرا چیست؟
با صرف چند دقیقه وقت و بررسی نقشه آسمان در تاریخ اعلام شده، مشخص شد این خبر کذب صرفا برای جذب فالور منتشر شده است. پیش از هر چیز لازم است بدانید، منظومه شمسی ما از خورشید و 8 سیاره که به گرد آن در حال چرخشند تشکیل شده است. این سیارات در مدارهای تقریبا بیضوی قرار دارند. در هم خطی سیارات، این اجرام آسمانی از دید ناظر زمینی روی یک خط قرار می گیرند. برای ناظر زمینی سیارات نپتون و اورانوس غیر قابل رویت با چشم غیرمسلحند، زیرا در فاصله بسیار زیادی از زمین واقعند. همچین در نقشه ای که منتشر شده است، جای سیارات اورانوس و عطارد اشتباه تعیین شده است.

نقشه آسمان در 13 خرداد ساعت 6 بامداد به وقت تهران(این نقشه برای تمام شهرهای ایران نیز قابل استفاده است.)
این نقشه مربوط به زمانی است که خورشید طلوع کرده است. در این نقشه هر 6 سیاره را مشاهده می کنید.

شایعه هم خطی سیارات

 
البته به دلیل طلوع خورشید، هیچ یک از این اجرام قابل رویت نخواهند بود. حتی پیش از طلوع خورشید، فقط سیارات زحل و مریخ با چشم غیرمسلح قابل رویتند.

نقشه آسمان در ساعت 4 بامداد 13 خرداد به وقت تهران
این نقشه مربوط به پیش از طلوع خورشید است. در این زمان می توانید سیارات زحل و مریخ را در نزدیکی هلال کهنه ماه مشاهده کنید.
 

شایعه هم خطی سیارات

وضعیت سیارات درخرداد
در ماه خرداد، سیارات مشتری و زهره در صورت فلکی گاو نر واقعند. این دو سیاره تقریبا همزمان با طلوع آفتاب، در شرق آسمان پدیدار می شوند. به علت ارتفاع کمی که از افق دارند، و همچنین به دلیل نزدیکی به خورشید، برای رویت این دو سیاره با چالش روبرو خواهید شد. اما با نزدیک شدن به نیمه دوم خرداد، سیاره مشتری کمی زودتر از طلوع آفتاب، در آسمان پدیدار می شود.
سیارات زحل و مریخ ساعتی بعد از نیمه شب در آسمان قابل رویتند. اگر چه این دو سیاره فعلا کم نورند، اما مریخ به رنگ سرخ در صورت فلکی بره و زحل به رنگ زرد کم رنگ در صورت فلکی آبریز، با چشم غیر مسلح در آسمان بامدادی قابل مشاهده خواهند بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شایعه هم خطی سیارات – خبرگزاری هنر برتر" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شایعه هم خطی سیارات – خبرگزاری هنر برتر"، کلیک کنید.