سیگاری ها روزی 20میلیارد تومان پول را دود می کنند

سیگاری ها روزی 20میلیارد تومان پول را دود می کنند

دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس با اشاره به تصویب قانون جامع مبارزه با دخانیات در سال84 که به تصویب بیش از 210 نماینده مجلس رسید، می گوید: متاسفانه تاکنون در اجرای این قانون نمره قبولی نگرفته ایم.

به گزارش هنر برتر، محمدرضا معدنی دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات در گفت وگو با روزنامه قدس با بیان اینکه از نظر سازمان بهداشت جهانی 6آیتم درخصوص کاهش مصرف دخانیات مدنظر بوده که به تمام کشورها نیز ابلاغ شده، ادامه می دهد: مفاد این کنفوانسیون شامل 6بند در زمینه پایش آمار مصرف دخانیات، ممنوعیت تبلیغ دخانیات، حفاظت از افراد در برابر تماس با دود محیطی دخانیات، کمک به افراد برای ترک دخانیات و ارایه کلینیک های ترک سیگار به صورت رایگان، هشدار درباره خطرات مصرف دخانیات مانند تصاویر هشداردهنده روی پاکت های سیگار و افزایش مالیات بر سیگار است. 
وی ادامه می دهد: با اینکه بودجه خوبی از مالیات بر سیگار داریم که بیشترین درصد آن به وزارت بهداشت، قسمتی به وزارت ورزش به عنوان جایگزین و بخشی به آموزش و پرورش برای پیشگیری تزریق شده، اما متاسفانه پس از گذشت دو دهه هنوز پیشگیری، کنترل و مبارزه با دخانیات جایگاه اصلی خود را در کشور پیدا نکرده است. 
معدنی توضیح می دهد: روزانه رقم هنگفتی برای مصرف دخانیات هزینه می شود، به طوری که تقریباً روزی 20میلیارد تومان هزینه سیگاری ها در کشور است و از طرفی پنج برابر این مبلغ صرف درمان سیگاری ها در بیماری های لاعلاج و سرطان می شود.
وی تصریح می کند: برخی کشورهای همسایه ما مصرف دخانیات را به خوبی کنترل می کنند و مالیات بر سیگار را تا بالای 600برابر گران کرده اند تا برای اقشار پایین دست قابل دسترس نباشد و در صورت مصرف، مجبور به ترک آن باشند. 

چرا قانون مبارزه با دخانیات موفق نبود؟
دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس درباره دلیل ناموفق بودن قانون مبارزه با دخانیات می گوید: براساس ماده 8 قانون جامع کنترل دخانیات، باید سالانه 10درصد افزایش مالیات بر سیگار داشته باشیم که با گذشت دو دهه از تصویب این قانون باید 200برابر شده باشد اما تنها 25 تا 50درصد افزایش داشته است. 
معدنی می افزاید: مداخله شرکت های خارجی و داخلی که در حوزه های مختلف ورود پیدا کرده و آمارهای غیرواقعی ارایه می دهند سبب می شود افراد به سمت سیگار کشیده شوند و در نتیجه خواسته مردم برای جمع آوری مواد دخانی از کوچه و بازار 
محقق نشود.
مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات
وی آمار مرگ ومیر روزانه ناشی از مصرف دخانیات را به اندازه سقوط دو هواپیمای
 200 نفره عنوان می کند و می گوید: روزانه
 400 نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند که این موضوع پیامدهای بسیار بدی برای جامعه و کشور دارد. 

آمار مصرف کنندگان دخانیات 
معدنی تصریح می کند: هرچند از اقشار مختلف مثل جامعه دانشجویان آمار دقیق گرفته شده اما در واقع آمار دقیقی بر اساس همه اقشار و جنسیت افراد جامعه در دست نیست و استناد به آمار قدیمی اشتباه است، بنابراین هر عددی اعلام شود غیرعلمی است و تا آمار دقیق وجود نداشته باشد نمی توان در کنترل، پیشگیری و مبارزه با دخانیات سیاست گذاری درستی داشت. 
دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس درباره تصاویر هشداردهنده روی پاکت های سیگار می گوید: این تصاویر تنها 15 تا 20درصد تاثیرگذار است و متاسفانه شرکت دخانیات از تصاویری استفاده می کند که مشمیزکننده نیست بلکه در برخی موارد تشویق کننده نیز است. 
معدنی تاکید می کند: تصاویر روی پاکت های سیگار باید چنان باشد که وقتی فرد 20 بار نخ سیگار را از بسته بیرون می آورد ترس از مصرف سیگار در ذهنش تداعی شود و بتواند آن را ترک کند.
دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس ادامه می دهد: مبارزه با قاچاق نیز موضوعی است که باید جدی گرفته شود. از طرفی دیگر باید در رسانه ملی در نمایش دادن مصرف دخانیات مراقب باشیم. 
وی می افزاید: در حال حاضر در سریال ها و فیلم های تلویزیونی به ویژه شبکه های نمایش خانگی امثال مجله هنر برتر و… به گونه ای اسفناک مصرف دخانیات را به نمایش می گذارند. این در حالی است که کشورهای همسایه در فیلم ها چهره های بد را سیگاری نشان می دهند، آن هم به صورت شطرنجی و با زیرنویس مضرات سیگار اما متاسفانه رسانه های کشور ما دختر و پسر و نقش های خوب و بد را در حال مصرف دخانیات نشان می دهد که در واقع باید برای نمایش های اینچنینی جریمه در نظر گرفته شود.

قلیان بهتر است یا سیگار؟
معدنی درباره تفاوت قلیان و سیگار می گوید: قلیان چیزی بدتر از سیگار است. هر نخ سیگار با 12پک تمام می شود و نزدیک به 5هزار سم دارد که برای قلیان این عدد ضرب در 10 می شود، بنابراین مضرات آن به مراتب بسیار بیشتر از سیگار است. 
وی می افزاید: پک های سیگار دهانی است اما پک های قلیان با دم عمیق است و ریه ها را کاملاً پر از دود می کند و سبب می شود قارچ هایی که داخل انواع طعم های قلیان وجود دارد وارد بدن شود.
وی اذعان می کند: کشورهای عربی همسایه، فضولات را می خوابانند، طعم دارش می کنند و در قالب 50 طعم قلیان به خورد جوان و نوجوان ما می دهند که سبب سرطان و صدها بیماری و بدبختی می شود. 
معدنی تاکید می کند: ما بهترین و جامع ترین قانون را در زمینه پیشگیری، کنترل و مبارزه با دخانیات داریم، بنابراین حالا وقت آن است مسیولان، این قانون و آیین نامه آن را با عزم ملی عملیاتی کنند.
 دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس می افزاید: هنگامی که کرونا آمد و سلامتی افراد جامعه به خطر افتاد، همگی دست به دست هم دستورالعمل های گوناگون بهداشتی را رعایت کردیم. باور کنیم مصرف دخانیات خطرناک تر و بدتر از کروناست، چراکه سبب فروپاشی خانواده ها می شود.

تاثیر آموزش بر کنترل مصرف دخانیات
معدنی می گوید: در جمعیت مبارزه با دخانیات طرحی به نام «نفس پاک» برای فرآموزی اجرا می شود. در این طرح با هدف پیشگیری از مصرف دخانیات، هماهنگی های لازم با آموزش و پرورش انجام شده تا مطالبی در مورد مضرات سیگار که توسط معلم گفته می شود و بچه ها متوجه نمی شوند را با این روش های عینی در قالب کارهای خیمه شب بازی، عروسک بازی و… به بچه های سنین6 تا 12سال آموزش دهند.
وی یادآور می شود: موضوع مبارزه، پیشگیری و کنترل دخانیات مقوله ای پیچیده و چند وجهی است که همکاری و همدلی همه ارگان ها و نهادها را می طلبد. بنابراین با شروع تابستان و فرا رسیدن اوقات فراغت بچه ها، باید به فکر تخلیه انرژی جوانان و نوجوانان بود. برای مثال اگر شهرداری پای کار بیاید و فعالیت های رفاهی و ورزشی را به صورت رایگان ارایه دهد، جوان ما به سمت سیگار نمی رود که در نتیجه معتاد و وبال گردن خانواده و جامعه شود.
دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس تصریح می کند: مادامی که همه ارگان ها با همبستگی پای کار نیایند همچنان آمار مصرف کنندگان دخانیات در حال افزایش است و این افزایش نشانگر این است که قانون، اجرای قانون و هزینه کردی که برایش شده دارد به بیراهه می رود. بنابراین در این حوزه باید مردم از مسیولان عزم جدی را مطالبه کنند.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیگاری ها روزی 20میلیارد تومان پول را دود می کنند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیگاری ها روزی 20میلیارد تومان پول را دود می کنند"، کلیک کنید.