سونامی سل در ایران؛ راه های اصلی انتقال

سونامی سل در ایران؛ راه های اصلی انتقال

آفتاب نیوز :

«سل» یک بیماری عفونی واگیر است که در اثر میکروبی میله ای شکل به نام «باسیل سل» ایجاد می شود. این بیماری می تواند به هر قسمتی از بدن انسان مانند استخوان ها، مفاصل، مغز، کلیه، پوست و … حمله و آن ها را گرفتار کند، اما به دلیل نیاز و علاقه زیاد این میکروب به اکسیژن، در 80 درصد موارد، ریه ها را هدف حمله خود قرار می دهد.

راه اصلی انتقال بیماری سل
راه اصلی انتقال میکروب سل از طریق هوا و تنفس است و، چون انسان به نفس کشیدن زنده است بنابراین هر کسی می تواند این میکروب را از طریق تنفس دریافت کند و به بیماری سل مبتلا شود.

عطسه، سرفه، صحبت کردن و حتی خندیدن بیمار مبتلا به سل ریوی، باعث می شود قطرات ریز حاوی میکروب سل در هوا پراکنده شوند؛ این قطرات می توانند به مدت چند ساعت در هوا معلق بمانند و اگر فردی سالم در هوای آلوده به این قطرات ریز، تنفس کند میکروب سل وارد ریه های او خواهد شد. با این وجود تماس طولانی و نزدیک با بیمار باعث انتقال بیماری می شود.

پس از انتقال میکروب سل به فرد سالم چه اتفاقی می افتد؟
اغلب افراد پس از ورود میکروب به ریه ها بیمار نمی شوند، زیرا سیستم دفاعی بدن، آن ها میکروب را مهار کرده و از تکثیر آن و ایجاد بیماری جلوگیری می کند؛ در واقع میکروب سل به حالت نهفته و غیرفعال در بدن آن ها باقی می ماند و این عده علایم بیماری را نداشته و میکروب را به دیگران انتقال نمی دهند، از هر 10 نفر که میکروب سل در بدن آن ها وجود دارد تنها یک نفر در طول عمر خود ممکن است به بیماری فعال سل مبتلا شود.

این موضوع به علت ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و به دنبال آن فعالیت مجدد و تکثیر میکروب اتفاق می افتد. پس هر عاملی که موجب ضعف سیستم ایمنی فرد آلوده به میکروب سل شود، ممکن است باعث بروز بیماری فعال سل در او شود.

علایم سل ریوی چیست؟
علایم سل ریوی عبارت است از:

سرفه مداوم به مدت 2 هفته یا بیشتر که می تواند با خلط همراه باشد یا نباشد (سرفه مداوم شایع ترین علامت بیماری است)

 تب (عصر ها بیشتر بروز می یابد)

 کاهش وزن

عرق کردن شبانه

بی اشت هایی

خستگی زودرس و ضعف عمومی

گاهی درد قفسه سینه و تنگی نفس و خلط خونی

راه تشخیص سل چیست؟
بهترین و ساده ترین راه تشخیص سل ریوی در افراد مشکوک، تهیه خلط و ارسال آن جهت آزمایش است، هر چند گاه از کشت خلط، عکس برداری قفسه سینه و برخی آزمایشات دیگر نیز ممکن است کمک گرفته شود.

سل درمان می شود؟
سل یک بیماری کاملا قابل درمان است، البته به این شرط که بیمار دارو های ضد سل را با دقت، به طور کامل و منظم و به مدت حداقل 6 ماه به طور روزانه مصرف کند.

آخرین آمار وضعیت بروز سل در ایران
طبق اعلام وزارت بهداشت، تعداد کل موارد مبتلا به سل شناسایی شده در سال 1402 در کشور 7261 نفر بوده است. در سال گذشته از کل موارد مبتلا به سل در کشور، 57 درصد موارد مرد و 24 درصد موارد غیر ایرانی و از اتباع بودند.

نمودار های زیر روند شناسایی سل در ایران طی سال های اخیر را نشان می دهد.

راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری سل
تشخیص به موقع و درمان کامل بیماران موثرترین روش پیشگیری از ابتلای اطرافیان به سل محسوب می شود. در عین حال داشتن رفتار های سالم و بهداشتی زیر توسط بیماران باعث کمک به پیشگیری از بیماری می شود.

راه های پیشگیری از انتقال سل عبارتند از:

پوشاندن دهان و بینی با دستمال در هنگام سرفه و عطسه

خودداری از ریختن آب دهان و خلط روی زمین

خوردن غذا های سالم به مقدار کافی

تهویه مناسب محل زندگی و کار با هوای تازه

خودداری از مصرف سیگار

واکسنی برای پیشگیری از سل وجود دارد؟
تزریق واکسن «ب ث ژ» به نوزادان در بدو تولد برای جلوگیری از ایجاد اشکال شدید و کشنده بیماری سل در سنین کودکی، یکی از راه ها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است و راز موفقیت در کاهش موارد ابتلا به بیماری تلقی می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سونامی سل در ایران؛ راه های اصلی انتقال" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سونامی سل در ایران؛ راه های اصلی انتقال"، کلیک کنید.