سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی تا 1405 افزایش می یابد

دستیار معاون علمی رییس جمهور:

سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی تا 1405 افزایش می یابد

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور از افزایش سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی خیر دادو گفت: قرار است این سهم تا سال 1405 به 8 درصد برسد.

سید جواد صدری هنر برتر دستیار معاون علمی رییس جمهور به خبرنگار علم و فناوری هنر برتر گفت: در حال حاضر شاهد بلوغ فناوری در کشور هستیم به طوریکه از نمایشگاه های فناوری از حالت نمایشی فاصله می گیرند و به سمت فناوری می روند تا خروجی ان در بازار دیده شود.

وی گفت: به این واسطه محصول دانش بنیان به وجود می آید و نقش خود را در اقتصاد و GDP پیدا می کند. وقتی این اتفاق می افتد حضور شرکت های فناور در نمایشگاه ها جدی تر می شود چرا که احساس می کنند جایی است که می توانند محصول شان را ارایه کنند و وارد چرخه اقتصاد شوند تا مشتری یابی صورت گیرد.

وی افزود: اینکه می گویم فناوری نمایشی، به معنی انتقاد از گذشته نیست؛ به هر حال در قسمتی از زمان باید این فرهنگ سازی اتفاق می افتاد. اکنون در حال گذر از مجموعه هایی که آمدند و آزمون و خطا کردند هستیم و به مجموعه هایی می رسیم که سهمی واقعی در GDP دارند. 

صدری هنر برتر تصریح کرد: سال 1400 حدود 300 میلیون دلار صادرات فناوری بوده که سال گذشته هم به دو میلیارد دلار رسید. این قدم به قدم رشد نقش فناوری در اقتصاد و GDP را نشان می دهد که هر چقدر جدی تر باشد این مجموعه ها و نمایشگاه ها هم رونق می گیرد. 

دستیار معاون علمی رییس جمهور ادامه داد: هدف گذاری که در معاونت علمی شده این است که بتوانیم تا سال 1405 حدود 8 درصد GDP را به خود اختصاص دهیم، این رشد از 3 درصد به 8 درصد رشد سریعی خواهد بود.

وی تاکید گرد: قبلا زیرساخت ها ایجاد شده و نیاز به ایجاد ساخت نداریم بلکه باید سعی کنیم سهم این زیرساخت ها را در اقتصاد بالا ببریم. در سال های گذشته در کشور نزدیک به 500 شتاب دهنده ایجاد شده و بسیاری شکست خوردند.

سهم دانش بنیان ها در GDP افزایش می یابد 

وی ادامه داد: بیش از این تعداد مراکز نوآوری ایجاد شده است؛ حدود 20 کارخانه نوآوری و 70 پارک علم و فناوری داریم. اینها زیرساخت های ایجاد شده است که باید سعی کنیم سهم شان را در اقتصاد زیاد کنیم و که امیدواریم تا 1405 به سهم 8 درصدی برسیم.

فعالیت جدی 40 شتاب دهنده در شرایط کنونی

وی در ادامه تصریح کرد: قبلا 500 شتاب دهنده بود و حمایت هایی هم می گرفتند در بررسی گواهی صلاحیت به 40 شتاب دهنده رسیدیم و 40 شتاب دهنده گواهی صلاحیت دریافت کردند، حمایت تعریف شده اینها بیش از ده، پانزده برابر شده است.

به گفته وی، هدف مان این است مجموعه هایی که در این مساله کار کردند رشد کنند و آنها به عنوان لوکوموتیو کشنده بقیه مجموعه ها باشند. 

 

 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی تا 1405 افزایش می یابد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی تا 1405 افزایش می یابد"، کلیک کنید.