سد البرز سرریز کرد

سد البرز سرریز کرد

آفتاب نیوز :

حیدر داوودیان امروز –شنبه- به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خوشبختانه طی روز های گذشته شاهد بارش های خوبی در استان بودیم که بر ذخیره آب در سد های مازندران تاثیر زیادی گذاشت و منجر به سرریز سد آیت الله صالحی مازندرانی شد.

وی میزان بارش های سه روز اخیر در بالادست سد آیت الله صالحی مازندرانی را 30.6 میلیمتر اعلام کرد و افزود: بر اثر بارش های خوبی که رقم خورد دبی رودخانه بابلرود ساعت 5 بامداد امروز به 85 متر مکعب در ثانیه رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان این که آخرین سرریز سد آیت الله صالحی مازندران فروردین 1401 بود، خاطرنشان کرد: این سد پس از افزایش حجم آورد بابلرود و بالا آمدن تراز آب، ساعت 8:50 دقیقه امروز صبح سرریز کرد.

داوودیان با اشاره به افزایش خروجی از سد به دلیل سرریز آب نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود در پایین دست سد هشدار داد و گفت: در حال حاضر دبی خروجی سد 15 متر مکعب است. به همین دلیل به ساکنان مناطق پایین دست توصیه می شود با توجه به افزایش آب رودخانه نکات ایمنی و هشدار های مربوط به حضور و تردد در حاشیه رودخانه های سیلابی را مد نظر قرار دهند.

سد آیت الله صالحی مازندرانی که با نام سد البرز نیز شناخته می شود در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه شمالی روی رودخانه بابلرود ساخته شده است. حجم مخزن این سد با ارتفاع دیواره 78 متر و طول تاج 837 متر حدود 142 میلیون متر مکعب است که توان تنظیم 192 میلیون متر مکعب آب را دارد و 54 هزار هکتار از کشتزار های مازندران در منطقه حد فاصل رودخانه های بابلرود تا سیاهرود زیر پوشش این سد قرار دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سد البرز سرریز کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سد البرز سرریز کرد"، کلیک کنید.