روسیه دست به کار شد؛ تجهیز زیردریایی های هسته ای به موشک های مافوق صوت!

به گزارش خبرگزاری هنر برتر، علیرغم شکست ها و تلفات ناوگان دریایی روسیه در جریان حمله به اوکراین، این اقدام می تواند به طور قابل توجهی توانایی های دریایی این کشور را افزایش دهد. زیردریایی های کلاس Yasen-M که برای اولین بار در طول جنگ سرد مطرح شدند و در دهه 2000 هدف بروزرسانی هایی قرار گرفتند، به دلیل فناوری پیشرفته و سطح سر و صدای کم خود شناخته شده اند.

با اضافه شدن احتمالی موشک زیرکون با قابلیت رسیدن به سرعت 9.0 ماخ، به این زیردریایی ها، آن ها می توانند تهدیدهای قابل توجهی باشند. اما چالش های اقتصادی ناشی از ادامه جنگ ممکن است مانع از تکمیل این پروژه بلندپروازانه شود.

روسیه دست به کار شد؛ تجهیز زیردریایی های هسته ای به موشک های مافوق صوت!

تجهیز زیردریایی به موشک های زیرکون بازی را برای روسیه در جنگ با اوکراین تغییر می دهد؟

گزارش ها حاکی از اختصاص بودجه روسیه برای تجهیز زیردریایی های هسته ای جدید خود به موشک های مافوق صوت است. تابستان گذشته، رییس بزرگترین کشتی ساز روسیه اعلام کرد که موشک زیرکون در زیردریایی های Yasen-M، کلاس پیشرو از زیردریایی های روسی، گنجانده می شود. با در نظر گرفتن وضعیت ضعیف ناوگان دریایی روسیه در طول تهاجم این کشور به اوکراین، این قابلیت می تواند بازی را برای کرملین تغییر دهد.

کیف مدعی است که نیروهایش از فوریه 2022 حدود یک سوم کشتی های جنگی روسیه را در دریای سیاه غرق کرده یا از کار انداخته اند. در سپتامبر، اوکراین تایید کرد که زیردریایی روستوف روسی را طی یک حمله موشکی در کریمه اشغالی با موفقیت غرق کرده است. با این حال قابلیت های مسکو در زیر آب هنوز کاملاً حیرت انگیز است و زیردریایی های آن احتمالاً بسیار بادوام تر از شناورهای سطحی آن هستند. معرفی احتمالی زیردریایی های Yasen-M حامل زیرکون باید اوکراین و مقامات غربی را نگران کند.

روسیه دست به کار شد؛ تجهیز زیردریایی های هسته ای به موشک های مافوق صوت!

معرفی زیردریایی های کلاس YASEN روسیه

مقامات روسی ناوگان زیردریایی های موروثی خود را پس از فروپاشی شوروی در دهه 1990 در اولویت قرار دادند؛ کلاس YASEN برای اولین بار در طول جنگ سرد مفهومی شد، اما ساخت کشتی اصلی تا سال 1993 به طول انجامید. مسایل مالی پیشرفت کلاس YASEN را متوقف کرد و هنگامی که مسکو در اواخر دهه 2000 به پروژه بازگشت، فناوری های جدید طراحی اولیه را منسوخ کرده بود. با این حال، مقامات روسی به جای اینکه پروژه را به طور کامل متوقف کنند، تصمیم گرفتند کلاس زیردریایی را با نام جدید “Yasen-M” راه اندازی کنند. کشتی اصلی کلاس Yasen، سرانجام در سال 2014 راه اندازی شد.

مشخصات و قابلیت های زیردریایی های کلاس YASEN

زیردریایی های کلاس YASEN دارای توان جابجایی 13800 تن بار هستند و می توانند به حداکثر سرعت 35 گره دریایی دست یابند. نوع ارتقا یافته کوتاه تر است، شامل تجهیزات الکترونیکی پیشرفته تر است و روی راکتور جدید KTP-6 که برای به حداقل رساندن سطح سر و صدای زیردریایی ها طراحی شده است، کار می کند. بر اساس گزارش ها، حلقه خنک کننده راکتور گردش طبیعی تر آب را تسهیل می کند که نیازی به کار مداوم پمپ های گردش اصلی ندارد، که معمولاً بسیار پر سر و صدا هستند. کشتی های YASEN اولین کشتی هایی هستند که به یک راکتور هسته ای نسل چهارم مجهز شده اند که طبق گزارش ها عمر هسته ای ربع قرن دارد و نیازی به سوخت گیری نخواهد داشت.

منبع: nationalinterest.org

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روسیه دست به کار شد؛ تجهیز زیردریایی های هسته ای به موشک های مافوق صوت!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روسیه دست به کار شد؛ تجهیز زیردریایی های هسته ای به موشک های مافوق صوت!"، کلیک کنید.