روستایی که سهم لک لک ها شد

روستایی که سهم لک لک ها شد

به گزارش هنر برتر ،رییس شورای روستا در اینستاگرامش قصه لک لک جدید را منتشر می کند و از سراسر ایران، دوستداران محیط زیست چند نفری هزینه ساخت خانه جدید را برعهده می گیرند و برایش به اندازه نیاز خرید مواداولیه پول می ریزند. چند روز بعد آهنگر روستا که برادر رییس شورای روستاست، سفارش جدید را تحویل می دهد. او نیز فقط پول آهن آشیانه لک لک را می گیرد و دستمزدش حال خوب لک لک هاست. از میان روستاهای اطراف تالاب، لک لک ها در روستای کپرجودکی لانه می سازند؛ چرا که این سهم از زمین های تالابی با اراده اهالی همین روستا تالابی مانده است. جعفر کرمی پور، رییس شورای روستای کپرجودکی در گفت وگو با همشهری از ترجیح عمده جوانان روستا می گوید که « می خواهیم تالاب را برای لک لک ها حفظ کنیم.»

چه شد که به فکر ساختن لانه برای لک لک ها افتادید؟

به گزارش همشهری، سیل سال1398 برای روستای ما برکت آورد. تالاب پرآب شد و 2سال بعد از آن هم به لطف خدا، بارندگی خوب بود. از آن سال زادآوری لک لک ها خیلی خوب شد. هرکدام 3تا جوجه را بزرگ کردند. لک لک ها تمام سال اینجا ماندند و فقط بچه هایشان لانه را ترک کردند. سال بعد لک لک های بالغ به روستا برگشتند.

عید1401 ناگهان، تمام تیرهای برق پر از لک لک شد. نمی دانستیم چطور به لک لک ها کمک کنیم. از دوستان محیط زیستی پرسیدیم آنها گفتند برخی لاستیک کهنه به سر تیر می اندازند. آنها ده ها بار چوب سرلاستیک ها آوردند و باد زد و لانه را خراب کرد. یکی از فعالان محیط زیست اراک پیشنهاد داد که برایشان سبد آهنی بسازیم ولی برای این کار اداره برق باید همکاری کند و سیم های برق را از بالای دکل، کمی پایین تر بیاورد.

عید1401 نخستین آشیانه های آهنی را نصب کردیم. یک روز صبح دیدم که در تمام لانه ها لک لک نشسته است. اما خشکسالی همان سال باعث شد لک لک ها جوجه هایشان را از لانه بیرون بیندازند. بحمدالله در سال1402 لک لک ها 23لانه درست کردند و همه جوجه هایشان را نگه داشتند. هیچ تلفاتی هم نداشتیم چون تالاب خشک نبود. از ابتدای امسال تا الان با کمک خیرین و دوستداران محیط زیست 6لانه ساخته ایم.
مردم چطور کمک می کنند؟
وقتی در پیج اینستاگرام اعلام می کنم که می خواهیم برای لک لکی آشیانه بسازیم، مردم به صورت مشارکتی هزینه ساخت لانه را پرداخت می کنند. افراد با نیت خیرات برای اموات پول ساخت را به دهیاری روستا می دهند.

233217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روستایی که سهم لک لک ها شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روستایی که سهم لک لک ها شد"، کلیک کنید.