دلایل تیرگی روابط ایروان و مسکو/ چرا پاشینیان روسیه را کنار گذاشت؟

به گزارش هنر برتر، نخست وزیر ارمنستان روز جمعه در مصاحبه با رادیو عمومی ارمنستان گفت که ایروان دیگر به روسیه به عنوان شریک اصلی دفاعی و نظامی تکیه نداشته و باید به ایجاد روابط نزدیک تر با آمریکا و فرانسه بیندیشد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به سوالی درباره اصلاحات نیروهای مسلح گفت:«ما باید درک کنیم که واقعاً با چه کسی می توانیم روابط نظامی،فنی و دفاعی خود را حفظ کنیم. قبلاً این مشکل ساده بود زیرا چنین سوالی وجود نداشت. قبلاً 95 تا 97 درصد روابط دفاعی ما با فدراسیون روسیه بود. اکنون این روند نمی تواند به دلایل عینی و ذهنی ادامه داشته باشد». وی افزود:« ارمنستان باید به این فکر کند که چه روابط امنیتی با آمریکا، فرانسه، هند و گرجستان ایجاد کند».

روابط بین روسیه و ارمنستان، در ماه های اخیر تیره شده است و پاشینیان مسکو را به عدم حمایت از کشورش در درگیری با آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی متهم کرده است. نیروهای باکو در ماه سپتامبر قره باغ که در سطح بین المللی بخشی از آذربایجان تلقی می شود را تصرف کردند، که باعث شد بیش از 100000 ارمنی در حالی که نیروهای حافظ صلح روسی عمدتاً در کنار آنها ایستاده بودند، ارمنستان را ترک کنند.

دلایل تیرگی روابط ایروان و مسکو/ چرا پاشینیان روسیه را کنار گذاشت؟

فاصله گرفتن از روسیه

برای قرن ها، ارمنی ها روابط تنگاتنگی با روسیه داشتند. اما این روابط طی یک سال و نیم گذشته دچار تنش شده است. پاشینیان پس از اینکه بعد از حمله آذربایجان به قره باغ هیچ واکنش و حمایتی از جانب روسیه ندید بارها علیه روسیه موضعگیری کرده است. وی در اظهارنظری به وال استریت ژورنال گفت که روسیه به عنوان یک متحد به تعهدات خود عمل نکرده است و او هیچ فایده ای در ادامه حضور پایگاه های نظامی روسیه در این کشور نمی بیند. رییس جمهور ارمنستان همچنین در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی CNN Prima News در 31 مه گفت که ارمنستان متحد روسیه در جنگ علیه اوکراین نیست. همچنین او در اگوست سال 2023 در پارلمان اروپا گفت: «ارمنستان آماده است تا به اتحادیه اروپا نزدیک تر شود، تا آنجا که اتحادیه اروپا ممکن است».

دولت ارمنستان در جهت فاصله گرفتن از روسیه دست به اقداماتی عملی هم زده است. پاشینیان دعوت الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس، برای شرکت در نشست نشست CSTO در14 نوامبر در شهر مینسک را رد کرد. آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان، گفت که حضور ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی، که در واقع توسط روسیه رهبری می شود، مشکلات خاصی برای ارمنستان ایجاد می کند. CSTO یک اتحاد نظامی است که شامل بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان است.

همچنین ایروان در 23 اکتبر سال گذشته میلادی قراردادی نظامی با فرانسه امضا کرد که شامل خرید سه سامانه رادار ضد هوایی GM200 و تحویل سامانه های دفاع هوایی کوتاه برد میسترال بود.علاوه بر این ارمنستان در ماه سپتامبر گذشته مانور نظامی مشترکی با ایالات متحده برگزار کرد.

ارمنستان به دنبال چیست؟

اینطور به نظر می رسد که ارمنستان در حال حاضر در تلاش است تا سیاست خارجی خود را تنوع ببخشد. در حالی که پاشینیان قلباً دوست دارد ارمنستان را به سمت اروپا هدایت کند، در عین حال او واقعیت های روی زمین را درک می کند. هیچ مکانیسم آسانی برای خروج ارمنستان از CSTO وجود ندارد و همچنین مشخص نیست که اگر ایروان به طور یکجانبه اجازه حضور نظامیان روس در ارمنستان را لغو کند، پاسخ کرملین چه خواهد بود. ارمنستان در حال حاضر میزبان حدود 10000 سرباز روس است که 5000 نفر از آنها در پایگاه نظامی 102 روسیه در شهر گیومری و سایرین در ایروان در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس مستقر هستند. بنابر این دولت ارمنستان فعلا علی رغم میل باطنی خود سعی دارد تا رابطه ای متوازن با روسیه و غرب داشته باشد و رویگردانی از روسیه را به فرصتی دیگر محول کرده است. بهترین شانس ارمنستان برای حرکت به سمت غرب در صورتی است که روسیه از اوکراین شکست بخورد. همانطور که تاریخ روسیه در اواسط قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم نشان داده است، رهبران روسیه به طور سنتی از آشفتگی داخلی ناشی از شکست های نظامی جان سالم به در نبرده اند. بی ثباتی داخلی روسیه می تواند فرصتی مغتنم برای ایروان باشد تا تحولی بنیادین در سیاست خارجی خود ایجاد کند و با رویگردانی از روسیه به متحد غرب تبدیل شود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلایل تیرگی روابط ایروان و مسکو/ چرا پاشینیان روسیه را کنار گذاشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلایل تیرگی روابط ایروان و مسکو/ چرا پاشینیان روسیه را کنار گذاشت؟"، کلیک کنید.