جایگاه مدیریت بحران در برنامه های توسعه قبلی چه بود؟

جایگاه مدیریت بحران در برنامه های توسعه قبلی چه بود؟

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور جایگاه مدیریت بحران در شش برنامه توسعه قبلی را بررسی کرد.

به گزارش هنر برتر، نژاد جهانی در نشست تخصصی «تلفیق کاهش ریسک سوانح در برنامه های توسعه ای» که از سوی پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار شد، گفت:ما ایجاد برنامه های توسعه ای را از سال 1327 شروع کردیم و برنامه های هفت ساله داریم که به طور میانگین بین 10تا 15 سال قبل از سایر کشورهای شرق آسیا این برنامه ریزی ها را آغاز کردیم.اینکه این برنامه ها خوب بودند یا نه را نمی شود قضاوت کرد اما قطعا هنوز راه زیادی در پیش داریم.

وی با اشاره به برنامه های توسعه کشور افزود: نگاه ما از نظر ساختار فرهنگ فردی و اداری نگاهی هیجانی و پاسخ محور است به همین دلیل در برنامه اول توسعه بعد از انقلاب توجهی به مدیریت بحران نشده بود. اما در برنامه دوم به خاطر وقوع زلزله سال 69 رودبار، مدیریت بحران پاسخ محور در نظر گرفته شد اما در ابتدا بلاتکلیفی در مورد اعتبارات و نحوه پاسخگویی به حوادث مدنظر بود و در مجموع این برنامه در تامین خسارت، تسهیلات و بازسازی واحدها خلاصه شد.

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: از برنامه سوم به بعد اتفاقات خاصی را شاهد بودیم. درست است که توسعه بیشتر شکل گرفت اما به نظر من در حال حاضر بیشتر در معرض خطرات و ریسک قرار داریم.

نژاد جهانی گفت: در مبحث 17 در مورد توسعه پایدار، خود سازمان ملل نیز در این باره احساس یاس می کند زیرا نگاه منفعت طلبانه باعث می شود همه توسعه را دوست داشته باشیم و اما در اختیارات با وظایف تناسب منطقی نداشته باشد. به عنوان مثال من میخواهم در بهترین سطح رفاه و ایمنی باشم به شرطی که بقیه افراد این شرایط را برای من فراهم کنند.

وی افزود: در برنامه سوم بحث پیش بینی نرخ نفود بیمه 50 درصدی وجود داشت که این به معناری آشفتگی در برنامه است زیرا این مسیله یک پروژه ای است که در آن زمان وجود نداشت و هنوز نمی تواند از مفاد برنامه باشد و فرآیند آن کاملا متفاوت است.در برنامه چهارم کمی پیشرفت درباره نظامات و طراحی و ساخت استاندارد ساختمان ها فراهم شد و حتی به توسعه پایدار نیز اشاره شد. در برنامه پنجم شاهد بیشترین پیشرفت در زمینه مدیریت بحران هستیم که به بازتوانی نیز اشاره شده اما آشفتگی باز هم دیده وجود داشت.

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: در برنامه ششم نیز شاهد تیترهای زیبا و به نظر کارآمد بودیم اما مشخص نشد این مسایل در کنار یکدیگر به دنبال چه چیزی هستند و به چه دستاوردی می توان رسید؟ به عنوان مثال در بند خ ماده 33 برنامه ششم توسعه ناظر به امهال آسیب دیدگان کشاورزی و خشکسالی، از منظر پیشنهاد دهندگان قطعا بسیار کامل و مترقیست اما واقعیت این است که خروجی آن اتلاف منابع در کشور و عملا صدمه به روند بازگشت این آسیب دیدگان بود.

نژاد جهانی گفت: در کشور ما در برخی زمان ها برخی اقدامات صورت گرفته که بعضا مثبت هستند اما نمی توانند به عنوان برنامه و پروژه بلندمدت به مدیریت ریسک و کاهش خطرات کمک کنند.

وی با بیان اینکه برنامه های ششم و هفتم توسعه نسبت به برنامه های اول و دوم ترقی داشته اند، گفت: اما ما در عمل شاهد پیشرفت نیستیم زیرا ظرفیت و دانش آن زمان با امروز قابل مقایسه نیست. در مورد برنامه هفتم نیز گرچه اقدامات خوبی انجام شد، اما در مواردی مجلس به عمق برنامه هفتم توسعه ورود نکرد، درحالی که انتظار می رفت استنباط بیشتر و بهتری از شرایط داشته باشیم. ما در سازمان مدیریت بحران 19 محور را برای ارایه در برنامه داشتیم که در نهایت به سه محور محدود و اولویت بندی شد. اما در بسیاری از مواردی در بندهای برنامه هفتم به نکات مطرح شده از سوی سازمان مدیریت بحران کشور توجهی نشد.

نژاد جهانی گفت: همچنین در برنامه بودجه سنواتی نیز مشکلاتی وجود دارد که هنوز یک نگاه جزیره ای در توزیع بودجه داریم و صرفا بر اساس جمعیت سنجیده می شود اما من مسیولی که به عنوان مدیریت بحران باید پاسخگو باشم باید نگاه خطرپذیری را در نظر بگیریم که از جمعیت مهم تر است، از این رو امیدوارم دربودجه مصوب مجلس به کاهش ریسک و خطر پذیری توجه شود.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جایگاه مدیریت بحران در برنامه های توسعه قبلی چه بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جایگاه مدیریت بحران در برنامه های توسعه قبلی چه بود؟"، کلیک کنید.