تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر

مدیر کل هنرهای نمایشی با تشریح پیگیری هایی که در زمینه ساخت و ساز ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج صورت گرفته، تاکید کرد که هر ساخت و سازی در مجاورت این بنا باید با مجوز وزارت ارشاد و میراث فرهنگی صورت بگیرد.

به گزارش هنر برتر، در چند روز اخیر، ساخت و ساز ساختمان مجاور تماشاخانه «سنگلج» که در تملک شهرداری تهران است و از دوره مدیریت محمد باقر قالیباف بحث واگذاری آن به این تماشاخانه مطرح بوده، خبرساز شده است. بعد از ابراز نگرانی پریس مقتدی، مدیر این تماشاخانه درباره آسیب زدن به این بنای قدیمی، مشاهده خبرنگار هنر برتر هم حاکی از آن است که به هنگام ساخت و ساز ساختمان مجاور، بنای تماشاخانه سنگلج دچار لرزش می شود و از آنجاکه این تماشاخانه روی قنات قرار گرفته و پیش تر هم فرونشست داشته، این ساخت و ساز نگرانی جامعه هنری را در پی دارد که مبادا فاجعه ای انسانی در پیش باشد. از سوی دیگر از آنجاکه تماشاخانه «سنگلج» در فهرست آثار ملی ثبت شده است، هر گونه ساخت و سازی در مجاورت آن باید با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی باشد.

تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر

تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر

در همین زمینه کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی درباره آخرین وضعیت ساخت و ساز ساختمان مجاور «سنگلج» به هنر برتر گفت: از دفتر طرح های عمرانی پیگیر این مساله هستیم و کارشناسان این دفتر از ساختمان بازدید کرده اند. در حال حاضر چال برداری انجام نشده و فعلا ساخت و ساز در مرحله هم سطح زمین است ولی اگر  بخواهند چال برداری کنند، باید از وزارت ارشاد و میراث فرهنگی مجوز بگیرند.

او ادامه داد: فعلا نامه نگاری های لازم با میراث فرهنگی و دفتر حقوقی وزارت ارشاد انجام شده و اگر قرار باشد ساخت و ساز ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج گسترش پیدا کند یا دخل و تصرفی در آن صورت بگیرد، قطعا باید با هماهنگی وزارت ارشاد و میراث فرهنگی باشد.

نظری اضافه کرد: فعلا دفترهای اداری مالی، حقوقی و طرح های عمرانی با میراث فرهنگی در تعامل و تماس هستند. ما هم نامه نگاری های لازم را با میراث فرهنگی انجام داده ایم ولی کارشناسی که مسیول رسیدگی به این موضوع (خانه های ثبت شده در فهرست آثار ملی) است، فعلا در ماموریت به سر می برد و قرار است هفته آینده این موضوع با پیگیری ایشان دنبال شود.

او در پاسخ به اینکه با توجه به تخریبی که صورت گرفته، به نظر می رسد ساخت و ساز ادامه داشته باشد و متوقف نشود، توضیح داد: قطعا اگر قرار باشد ساخت و ساز ادامه پیدا کند، باید مسایل امنیتی و پروتکل های اماکن ثبت شده در فهرست آثار ملی را رعایت کنند. ما تا پیش از عید پیگیر بودیم که ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج به این تماشاخانه واگذار شود همچنانکه خیلی از بزرگان هنر کشورمان هم پیگیر این قضیه بودند ولی متاسفانه با رفتن آقای قالیباف از شهرداری، این موضوع مسکوت ماند.

مدیر کل هنرهای نمایشی با تاکید بر ضرورت گسترش نمایش های ایرانی یادآوری کرد: اگر قرار به راه اندازی بنیاد تیاتر ملی باشد، نیازمند فضایی برای تولید هنر و انجام کارهای پژوهشی هستیم و با این تصور که شهرداری ساختمان مجاور سنگلج را در اختیار ما قرار می دهد، منتظر اجرایی شدن این وعده بودیم که مساله ساخت و ساز پیش آمد.

او در پاسخ به اینکه طبق مشاهده هنر برتر، بر اثر این ساخت و ساز، تماشاخانه سنگلج دچار لرزش می شود، گفت: امیدواریم این ساختمان ساز  به فاجعه انسانی منتهی نشود. به هر حال ما هم این نگرانی ها را داریم و پیگیر حل این وضعیت هستیم. اما فعلا شرایط به گونه ای نبوده که اجرای نمایش را متوقف کنیم.

نظری در ادامه درباره آخرین وضعیت ساخت و ساز اداره تیاتر نیز گفت: مجوز اداره تیاتر را از شورای عمرانی گرفته ایم و مشغول برآورد هزینه ها هستیم تا کار شروع شود. آقای وزیر هم دستور لازم را صادر کرده اند . قرار است تا هفته آینده برآورد هزینه  نقشه ساختمان از سوی دفتر طرح های عمرانی وزارت ارشاد ارایه شود. اگر بتوانیم مجوز یک بنای 5، 6 طبقه را بگیریم، مهمانسرایی هم برای هنرمندان تیاتر استان ها خواهیم ساخت تا دیگر نیازی به اقامت در هتل نداشته باشند. ضمن اینکه امیدوارم بتوانیم دفترهایی برای کارگردانان تیاتر تهران در یکی از طبقات اداره تیاتر بنا کنیم.   

لازم به یادآوری است که تماشاخانه سنگلج با نام پیشین 25 شهریور، نیمه اول دهه 40 در محله قدیمی سنگلج راه اندازی شد که محل کار و فعالیت بزرگانی چون عزت الله انتظامی، داود رشیدی،جمشید مشایخی، محمد علی کشاورز، علی نصیریان، جعفر والی، رکن الدین خسروی، بهرام بیضایی، اکبر رادی، غلامحسین ساعدی، عباس جوانمرد، خلیل موحد دیلمقانی، محمود دولت آبادی، بیژن مفید و … بوده است. این تماشاخانه به عنوان تالاری ویژه اجرای نمایش نامه های ایرانی تعریف شد و هرچند در بخشی از تاریخ فعالیت خود، میزبان اجرای نمایشنامه های خارجی هم بوده ولی همچنان به عنوان نماد تیاتر ملی کشورمان به شمار می رود. تالاری که به گفته علی نصیریان، خشت خشت آن پر از برای بزرگان تیاتر کشورمان پر از خاطره است.

تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر

تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تن «سنگلج» می لرزد!+ تازه ترین توضیحات مدیر تیاتر"، کلیک کنید.