ترکیب این چند گیاه بی اشتهایی مبتلایان سرطان را درمان می کند

ترکیب این چند گیاه بی اشتهایی مبتلایان سرطان را درمان می کند

آفتاب نیوز :

بی اشتهایی و کاهش شدید وزن یکی از بزرگترین مشکلات بیماران مبتلا به بدخیمی های پیشرفته است. در برخی بیماری های مزمن زمینه ای مانند سرطان، ایدز، آرتریت روماتویید و … یک سندرم پیچیده به نام «کاشکسی» (cachexia) ایجاد می شود که طی آن به دلیل یک پاسخ التهابی، بی اشت هایی یا کاهش مصرف مواد مغذی، همراه با خستگی و کاهش قدرت عضلانی اتفاق می افتد.

این سندرم می تواند اثرات مهمی در درمان، کیفیت زندگی و درصد بقای بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد. مدیریت بی اشت هایی و ضعف ناشی از سرطان بسیار مهم است و روش های درمانی بسیاری برای مدیریت این مشکل پیشنهاد شده است، ولی تنها تعداد کمی از دارو ها برای حل آن استفاده می شود.

در برخی مطالعات، دارو های گیاهی نتایج امیدوارکننده ای داشته اند. به عنوان مثال در برخی مطالعات حیوانی، تاثیرات ضد التهابی گیاهان شنبلیله و کاسنی منتشر شده است. با توجه به این تاثیرات، از نظر تیوری ممکن است این مکانیسم های ضد التهابی در پیشگیری و مدیریت بی اشت هایی ناشی از سرطان موثر باشند.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، اثربخشی ترکیب گیاهی حاوی شنبلیله، رازیه و کاسنی را در کنار داروی «مجسترول استات» بررسی کردند. داروی مجسترول استات؛ داروی استاندارد توصیه شده برای درمان بی اشت هایی ناشی از سرطان است.

این مطالعه، یک کارآزمایی تصادفی دو سوکور بود که بر روی 47 بیمار بالغ دارای بدخیمی پیشرفته انجام شد. این بیماران در طی دو ماه دچار بی اشت هایی و کاهش وزن شده و به بیمارستان مراجعه کرده بودند. بی اشت هایی این بیماران با دوز های بالای داروی مجسترول استات مدیریت می شد. برای بررسی تاثیر این ترکیب گیاهی، بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول یک قرص خوراکی از ترکیب سه گیاه شنبلیله، رازیانه و کاسنی را سه بار در روز به مدت دو ماه مصرف می کردند. گروه دوم نیز در همین مدت قرص دارونما را دریافت می کردند. در مدت مطالعه تغییرات وزنی، شاخص های بدنی و معیار های کیفیت زندگی این بیماران، پیگیری و مورد بررسی قرار گرفت.

در این کارآزمایی بالینی؛ بیمارانی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده بودند، میانگین افزایش وزن 1.5 کیلوگرمی را تجربه کردند؛ در حالی که بیماران گروه دارونما میانگین کاهش وزن 0.6 کیلوگرمی داشتند. همچنین شاخص های تن سنجی بیماران نیز به طور قابل توجهی بهبود یافت. معیار های دیگر نیز مانند کیفیت زندگی و … نیز در گروهی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده بودند، به طور قابل توجهی نسبت به گروه دارونما بهبود یافت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که تجویز ترکیب گیاهی حاوی شنبلیله، رازیانه و کاسنی، تاثیرات مفید قابل توجهی در افزایش وزن، بهبود اشتها و کیفیت زندگی بیماران دچار کاشکسی و بی اشت هایی ناشی از سرطان ایجاد می کند. همچنین مشخص شد که این ترکیب گیاهی پس از هشت هفته پیگیری هیچ گونه سمیت و یا عارضه قابل توجهی نداشته است.

پژوهشگران این مطالعه، با توجه به نتایح به دست آمده می گویند که به نظر می رسد ترکیب گیاهی شنبلیله، رازیانه، کاسنی می تواند به عنوان یک درمان کمکی برای بیماران مبتلا به کاشکسی و بی اشت هایی ناشی از سرطان موثر باشد؛ ولی با این وجود، مطالعات بیشتر با حجم نمونه بزرگ تر و دوره های پیگیری طولانی تر، ضروری است.

در انجام این تحقیق امیررضا فامیل دردشتی، علی حاجی غلامی، شیرین السادات بدری، افسانه یکدانه و آزاده مقدس؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر ترکیب گیاهی شنبلیله، رازیانه و کاسنی در درمان بی اشتهایی/کاشکسی ناشی از سرطان: یک مطالعه شبه تجربی» در مجله بین المللی مدیریت سرطان؛ زیر نظر مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ترکیب این چند گیاه بی اشتهایی مبتلایان سرطان را درمان می کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ترکیب این چند گیاه بی اشتهایی مبتلایان سرطان را درمان می کند"، کلیک کنید.