برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید

تهیه کننده برنامه ورزشی «این جام» با اشاره به تفاوت های برنامه سازی در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، درباره کار برای پلتفرم ها تاکید کرد، «اینجا شما دیگر با آنتن رایگان شبکه های تلویزیونی همراه نیستید و حالا برای راضی کردن و البته جذب مخاطب باید بجنگید.»

سید مهدی سعیدی، تهیه کننده «این جام» در گفت وگویی با هنر برتر با اعلام این خبر که برنامه «این جام» تا پایان جام ملت های آسیا 2023 پخش خواهد شد، تاکید می کند: ما قصد داریم در این برنامه چشم و گوش مردم و مخاطبی باشیم که به اتفاقات ورزشی علاقه دارد ولی قصد ندارد به صورت حرفه ای این دوره از رقابت ها را دنبال کند و ما می خواهیم هرشب به مدت یک ساعت به بهانه جام ملت های آسیا، سرگرم شود و خستگی یک روز کاری را در خانه کنار ما از تن خارج کند.

چالش های برنامه سازی اینترنتی

برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید

او با اشاره به سابقه برنامه سازی اینترنتی و پلتفرمی خودش عنوان می کند: از آخرین فعالیت هایم در برنامه های پلتفرمی می توان به کارگردانی تلویزیونی و تدوین برنامه «صداتو» با اجرای محسن کیایی اشاره کرد و در حال حاضر هم به عنوان تهیه کننده «این جام» مشغول تولید یک برنامه زنده با محوریت فوتبال و جام ملت های آسیا هستم.

وی با ذکر اینکه در گذشته با برنامه فوتبالی «زابیواکا» که زنده یاد علی انصاریان اجرای آن را برعهده داشت در شبکه «آیو» برنامه سازی فوتبالی را تجربه کرده است به چالش های برنامه سازی اینترنتی اشاره می کند.

سعیدی توضیح می دهد: سال 1395 بود که ما در «آیو» برای اولین بار به تولید یک برنامه اینترنتی اقدام کردیم و برنامه «هتریک» را به مناسبت جام ملت های اروپا (یورو 2016) به کارگردانی عادل فردوسی پور و در ادامه هم برنامه «زابیواکا» را به مناسبت جام جهانی 2018 برزیل تولید کردیم.

برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید

این برنامه ساز با تاکید بر کار گروهی در فرآیند برنامه سازی، چالش های برنامه سازی را اینگونه مطرح می کند: در تمام این سال ها با وجود کسب تجربه های متعدد هنوز با چالش های جدی مانند منابع مالی، منابع انسانی، جذب مخاطب و سرمایه، دریافت مجوز، تولید محتوای مناسب، سرگرم کننده و جدید و … مواجه هستیم. در این بین برنامه سازی پلتفرمی یک چالش بسیار بزرگ و مهمی دارد که شما دیگر با آنتن رایگان شبکه های تلویزیونی همراه نیستید و حالا برای راضی کردن و البته جذب مخاطب باید بجنگید و در این مسیر ناچار هستید به جذابیت فکر کنید و برای درآمدزایی و اقتصاد محتوا فکر کنید.

تفاوت برنامه های تلویزیونی و اینترنتی کجاست؟

او درباره راه های درآمدزایی در برنامه هایی از این دست هم می گوید: شیوه درآمدزایی در پلت فرم های محتوایی، سه شکل عمومی است. اولین روش که چند سالی است در ایران نیز رواج دارد، از محل فروش اشتراک است. دومین محل درآمد فروش بازدیدمحور است که از جذب مخاطب، آمار بالای بازدید و جذب تبلیغات به درآمد می رسد و سومین راه حل که در احتمالا فقط در ایران نیز مرسوم است، کسب درآمد از محل مصرف ترافیک و حجم بسته های اینترنتی است.

برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید

سعیدی سپس با تاکید براینکه در برنامه های اینترنتی میان افزایش درآمد و افزایش مخاطب یک ارتباط مستقیم وجود دارد، بیان می کند: برنامه های تلویزیونی برخلاف برنامه های پلتفرمی با چالش های جذب سرمایه همراه با جذب مخاطب درگیر نیستند به همین دلیل ممکن است یک برنامه تلویزیونی به مدت چهار سال روی آنتن یک شبکه تلویزیونی برود، درحالی که تعداد مخاطبان آن به هیچ وجه قابل توجه نیست اما در برنامه سازی پلتفرمی شما ناچار به ارتقای سطح کیفیت، خلاقیت برای جذب مخاطب هستید.

هدف فقط سرگرمی مردم است

تهیه کننده «این جام» در بخشی دیگر باتوجه به پخش برنامه «این جام» درباره برنامه سازی در حوزه ورزش اظهار می کند: بالغ بر 8 سال پیش اولین اقدامی که گروه ما در راستای برنامه سازی و تولید محتوای ورزشی انجام داد، تاسیس یک شبکه اینترنتی با عنوان «آیو اسپورت» بود که اولین شبکه رسمی ورزشی خارج از سازمان صداوسیماست. در طول این مسیر که «آیو اسپورت» تاسیس و برنامه های «هتریک»، «زابیواکا» و حالا «این جام» تولید شده است، گروه ما یک نگاه مشخص به ورزش داشته و دارد.

برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید

وی تاکید دارد: ورزش برای ما که تولید محتوا و برنامه سازی انجام می دادیم با محوریت «سرگرمی» است، در این مسیر خلاقیت ها و جذابیت هایی مانند گزارش ورزشی به صورت تعاملی، گروه و… را برنامه ریزی کردیم که همه این ها باعث می شد که مخاطب در زمان تماشای برنامه های ورزشی، سرگرم شود.

مهدی سعیدی در پایان یادآور می شود: ما در «این جام» و دیگر برنامه های ورزشی که تولید کرده ایم برای مخاطب تخصصی ورزش برنامه ریزی نمی کنیم و هدف ما سرگرمی مخاطب عام است به همین دلیل برنامه های ما همگی رگه هایی از طنز و کمدی را در خود دارند. ما به عنوان مثال هیچگاه تحلیل کاملا تخصصی از بازی های تیم ملی فوتبال ایران در بازی های آسیایی ارایه نمی دهیم و بررسی و مرور حواشی و نکات جالب توجه این دوره از بازی ها بیشتر برای ما اولویت دارد.

به گزارش هنر برتر، برنامه «این جام» به تهیه کنندگی مشترک حامد جوادزاده و سید مهدی سعیدی و اجرای فیروز کریمی و مجید یاسر هر شب ساعت 22 به مدت 120 دقیقه روی سکوهای مجله هنر برتر و روبیکا است و یک مهمان ویژه از بین چهره های مطرح حوزه های مختلف ورزش، فرهنگ، هنر، رسانه و… حضور می یابد و درباره موضوعات فوتبالی و غیرفوتبالی صحبت می کنند.

مهدی سعیدی، معاونت سابق محتوایی تلویزیون اینترنتی آیو و موسس آیواسپرت، از برنامه سازان شبکه نمایش خانگی و شبکه های اینترنتی که به تازگی به مناسبت جام ملت های آسیا به عنوان تهیه کننده برنامه ترکیبی «این جام» که از پلتفرم های مجله هنر برتر و روبیکا در حال پخش است فعالیت می کند.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برای راضی کردن و جذب مخاطب باید بجنگید"، کلیک کنید.