انفجار و مرگ 5 نفر کافی نبود/ تاریخ تکرار خواهد شد؟

تینا مزدکی: اگرچه صنعت شناورهای خصوصی پس از کشته شدن پنج نفر در اثر انفجار یک زیردریایی OceanGate در مسیر کشتی تایتانیک، متزلزل شد، سخنگوی کانر می گوید این سفر زمانی که کشتی به طور کامل توسط یک سازمان دریایی تایید شود، انجام خواهد شد و هیچ چارچوب زمانی برای سفر برنامه ریزی شده وجود ندارد.

این دو نفر قصد دارند از زیردریایی به نام تریتون 4000/2 (Triton 4000/2 Abyssal Explorer) برای این ماجراجویی خود استفاده کنند. بخش «4000» به عمق برحسب متر اشاره دارد که این زیردریایی می تواند بدون بروز مشکل تا این نقطه برود. زیردریایی تیتان که توسط OceanGate ساخته شده بود از فیبر کربن ساخته شده بود و تنها برای 1300 متر گواهینامه دریافت کرد، این به این معناست که تیتان تنها تا عمقی می توانست برود که با تایتانیک فاصله زیادی داشت.

بنابراین در ژوین 2023 زیردریایی هنگام سفر به کشتی تایتانیک منفجر شد. استاکتون راش، 61 ساله، مدیر اجرایی OceanGate، به همراه چهار مسافر دیگر یعنی شهزاده داوود، تاجر بریتانیایی-پاکستانی 48 ساله، و پسرش سلیمان 19 ساله، تاجر انگلیسی هامیش هاردینگ 58 ساله و پل هنری نرگیولت غواص سابق نیروی دریایی فرانسه که 77 ساله بود، جان خود را از دست دادند. البته راش به نادیده گرفتن ایمنی شهرت داشت و چندین بار هشدار مشاوران را در مورد مشکلات احتمالی تایتان را نادیده گرفته بود.

انفجار و مرگ 5 نفر کافی نبود/ نوبت میلیاردر معروف امریکایی است که راهی تایتانیک شود!
لری کانر (Larry Connor)، سرمایه دار و ماجراجو و پاتریک لاهی (Patrick Lahey)

کانر می گوید : «من می خواهم به مردم سراسر جهان نشان دهم درحالی که اقیانوس فوق العاده قدرتمند است، می تواند شگفت انگیز و لذت بخش باشد و واقعاً زندگی را متحول کند.» صنعت شناورهای خصوصی پس از فاجعه تیتان متضرر شد و اما این زوج امیدوارند که یک سفر موفقیت آمیز دوباره توجه و علاقه افراد زیادی را به خود جلب کند.

OceanGate فعالیت های خود را به حالت تعلیق درآورد و سایر شرکت ها از لغو سفارش ها و کاهش فروش پس از انفجار تایتان خبر دادند. لاهی می گوید:« این فاجعه تاثیر وحشتناکی بر علاقه مردم به این وسایل نقلیه داشت.»

لاهی در سال 2008 شرکت زیردریایی تریتون را تاسیس کرد. همچنین کانر رییس گروه کانر، یک شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات در نزدیکی دی تون، اوهایو است. در سال 2021، این دو نفر باهم در یک زیردریایی به Challenger Deep و Sirena Deep در ماریاها ترنج رفتند. این گودال با حدود 36000 فوت، عمیق ترین نقطه در بستر دریایی زمین است.

منبع: bbc

323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انفجار و مرگ 5 نفر کافی نبود/ تاریخ تکرار خواهد شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انفجار و مرگ 5 نفر کافی نبود/ تاریخ تکرار خواهد شد؟"، کلیک کنید.