الزام کارکنان همه دستگاه ها و مشاغل به رعایت ایمنی و بهداشت شغلی

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از فعالیت بیش از 25 هزار کمیته حفاظت فنی در سراسر کشور خبر داد و گفت: کلیه کارکنان در تمام مشاغل و دستگاه های دولتی، خصوصی و عمومی، مشمول مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی می شوند.

به گزارش هنر برتر، مقوله بهداشت همواره به عنوان یکی از شاخص های اصلی تامین رفاه اجتماعی مطرح بوده و توجه به سلامت نیروهای کار در دستور کار دولت ها قرار داشته است.

در قانون کار ایران نیز اهمیت رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط کار مورد تاکید قرار گرفته است؛ به نحوی که بر اساس تبصره یک ماده 96 قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسیول برنامه ریزی، کنترل، ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

مطابق ماده 147 قانون کار نیز دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها فراهم سازد.

به اعتقاد کارشناسان یکی از حقوق بنیادین نیروی کار، داشتن محیط کار سالم و ایمن است و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه 155 سازمان جهانی کار ملحق شد.

طبق قانون مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت کار که از 18 بهمن ماه امسال به اجرا درآمد،هر کشور عضو با توجه به شرایط و رویه های ملی و با مشورت با تشکل های کارفرمایی و کارگری منتخب، باید سیاست ملی منسجمی را در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار تدوین و اجرا کند و به طور دوره ای مورد بازنگری قرار دهد.

الزام کارکنان همه دستگاه ها و مشاغل به رعایت ایمنی و بهداشت شغلی

در همین راستا احمدرضا پرنده  – مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – از اجرایی شدن آیین نامه اجرایی مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی از هجدهم بهمن ماه خبر داد و گفت: کلیه کارکنان در تمامی مشاغل کشور و در تمامی دستگاه های دولتی، خصوصی و عمومی، مشمول مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی می شوند.

وی تاکید کرد: براساس این مقاوله نامه کلیه وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی موظف به ارایه گزارش سالانه در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی به وزارت کار هستند.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی با اشاره به تشکیل کمیته ملی راهبردی اجرای آیین نامه ایمنی و بهداشت شغلی 155 در وزارت کار، از فعالیت بیش از 25 هزار کمیته حفاظت فنی در سراسر کشور خبر داد و افزود: تاسیس کمیته حفاظت فنی برای تمامی کارگاه های بالای 25 نفر الزامی است و کارگاه های زیر 25 نفر نیز برحسب شرایط کار باید کمیته حفاظت فنی داشته باشند.

آیین نامه اجرایی مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی اردیبهشت ماه امسال توسط شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین و در هیات دولت تصویب شد.

با اجرای مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی، فضای سالمی برای محیط و نیروی کار فراهم شده و با کمک شرکای اجتماعی و دستگاه های مرتبط مسیر کاهش بیماری های شغلی هموار می شود.

به گزارش هنر برتر، یکی از مهم ترین برنامه های وزارت کار نظارت بر حفظ و صیانت از نیروی کار و ارتقای ایمنی نیروی کار است و بر اساس ماده 95 قانون کار و فصل چهارم قانون کار ،کارفرمایان موظفند نسبت به تامین شرایط ایمن کار، تامین ماشین آلات و تجهیزات ایمن، تهیه وسایل حفاظت فردی استاندارد، آموزش ایمنی به کارگران و نظارت بر انجام کار در شرایط ایمن اقدام کنند.از طرفی نیروی کار نیز باید با توجه به آموزش های لازم در حوزه ایمنی موارد ایمنی در کار را رعایت و از وسایل حفاظت فردی که در اختیار وی قرار داده شده، استفاده کند.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الزام کارکنان همه دستگاه ها و مشاغل به رعایت ایمنی و بهداشت شغلی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الزام کارکنان همه دستگاه ها و مشاغل به رعایت ایمنی و بهداشت شغلی"، کلیک کنید.