استفاده محققان از باد به عنوان ابزاری برای جابجایی اشیا

آفتاب نیوز :

این رویکرد جدید کار دست ورزی اشیا در فاصله دور را امکان پذیر می کند و می تواند با ربات ها ادغام شود تا به این ماشین ها انگشتان فرازمینی (ethereal) بدهد.

به گزارش تارنمای «تک اکسپلور»، دکتر «کوان ژو» از دانشگاه «آلتو» (Aalto) در کشور فنلاند که سرپرستی این تحقیق را برعهده داشت، در این مورد توضیح داد: جریان هوا یا باد همه جا در محیط زندگی ما وجود دارد و اشیایی مانند گرده گیاهان، پاتوژن ها، قطرات، بذر و برگ را جابجا می کند. باد همچنین در صنایع و در زندگی روزمره ما نیز استفاده شده است مثلا دستگاه ها بادی جارو کننده برگ با استفاده از باد برگ ها را جارو می کنند، اما تاکنون نتوانسته ایم جهت حرکت برگ ها را کنترل کنیم فقط می توانم برگ ها را با نیروی باد در یک جهت جمع کنیم.

اولین گام در دست ورزی اشیا با باد شناخت این مساله است که اشیا چگونه در جریان باد حرکت می کنند. برای این منظور، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه آلتو هزاران نمونه از حرکت های اشیا در یک جریان هوای تولید شده را ثبت کرد و از این ها برای ساخت الگو هایی (templates) در مورد چگونگی حرکت اشیا روی سطح در یک جریان هوا استفاده کرد.

تحلیل های این محققان نشان داد که هر چند جریان هوا عموما بدون نظم است، اما با این حال به اندازه کافی منظم است که بتواند اشیا را به شکل کنترل شده در مسیر های مختلف حرکت بدهد حتی به سمت عقب و در جهت سر لوله ای (نازل) که باد از آن خارج می شود.

استفاده محققان از باد به عنوان ابزاری برای جابجایی اشیا

ژو در این خصوص توضیح داد: ما الگوریتمی طراحی کردیم که با دو موتور جهت جریان باد را کنترل می کند و جریان هوای تولید شده اشیا را در مسیر دلخواه حرکت می دهد. این الگوریتم کنترلی بطور مکرر جهت را تنظیم می کند تا از این طریق جریان هوا اشیا را در مسیر مورد نظر حرکت بدهد.

وی افزود: مشاهدات به ما اجازه داد تا از جریان هوا برای جابجا کردن اشیا در طول مسیر های متفاوت مانند مسیر دایره ای شکل یا حتی مسیر های به شکل حروف الفبا استفاده کنیم. این روش از لحاظ شکل و جنس اشیا بسیار تطبیق پذیر است و ما می توانیم جابجایی اشیاء تقریبا به هر شکلی که باشند را کنترل کنیم.

این فناوری هنوز نیازمند اصلاح و بهبود است، اما محققان نسبت به ظرفیت این رویکرد الهام گرفته از طبیعت خوشبین هستند. این روش می تواند برای جمع آوری نخاله و پسماند و همچنین در کار های پردازشی پیچیده در جایی که تماس فیزیکی ناممکن است مانند کار با مدار های برقی مفید و قابل استفاده باشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه «سامانه های هوشمند پیشرفته» منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استفاده محققان از باد به عنوان ابزاری برای جابجایی اشیا" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استفاده محققان از باد به عنوان ابزاری برای جابجایی اشیا"، کلیک کنید.