استفاده از محصولات دخانی نوپدید و خطر ابتلا به انواع بیماری ها

استفاده از محصولات دخانی نوپدید و خطر ابتلا به انواع بیماری ها

آفتاب نیوز :

دکتر «بهزاد، ولی زاده»، همزمان با هفته ملی بدون دخانیات با شعار “حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسیولیت همگانی”، درخصوص تولید و مصرف محصولات دخانی نوپدید، گفت: یکی از ترفند های صنایع دخانی معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگار های الکترونیک سیستم های ایجاد بخار (ویپ) و سیستم های گرم کننده تنباکو به عنوان محصولات بی خطر است.

وی افزود: جوانانی که با گمراهی و ترفند های صنایع دخانی برای اولین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آن ها وابستگی به نیکوتین ایجاد شده و به یک مصرف کننده دایمی مواد دخانی تبدیل می شوند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکار های حفاظت جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات “ممنوعیت کامل تبلیغات” است، تصریح کرد: صنایع دخانی از طرق مختلف از جمله تولید محصولات جدید با طعم های متفاوت و متنوع و تبلیغات گسترده در سریال ها باعث فریب جوانان و نوجوانان می شوند.

دکتر، ولی زاده با بیان اینکه بازار های فروش محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند، عنوان کرد: صنایع دخانی هر ساله، ده ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می کنند و فعالیت ها و اقدامات بازاریابی آن ها با هدف جذب جوانان و “مصرف کنندگان جدید” است.

استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص، عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص که برای استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین به کار می رود را عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات عنوان و تصریح کرد: تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان “کم” خطر و کم آسیب” یا “تمیزتر” به جای سیگار های معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است.

مصرف سیگار الکترونیکی و خطر ابتلا به سرطان ریه

وی تاکید کرد: وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیکی با آسیب به کیسه های هوایی ریه، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

هیچ نوع تنباکوی بدون دودی جایگزین ایمنی برای سیگار نیست

وی با بیان اینکه هیچ نوع تنباکوی بدون دودی جایگزین ایمنی برای سیگار نیست، خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و ریوی را افزایش می دهد و موجب سرطان های دهان، زبان، لثه، مری و لوزالمعده می شود.

وی ادامه داد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود موجب بیماری های لثه و پوسیدگی و ریزش دندان می شود.

به گفته رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود حاوی نیکوتین هستند که بسیار اعتیاد آور است.

خسارات زیست محیطی دخانیات

وی در ادامه، مواد شیمیایی سمّی و میکروپلاستیک های موجود در ته سیگار و پسماند های سیگار الکترونیکی را یکی از عوامل آلودگی محیط زیست عنوان و اظهار کرد: میکروپلاستیک موجود در فیلتر سیگار غیر قابل تجزیه بوده و پس از بلعیده شدن توسط جانوران آبزی در سواحل دریا ها و اقیانوس ها موجب انتقال آلودگی در زنجیره غذایی می شود.

کشت توتون موجب آلودگی و فقیر شدن خاک می شود

وی با بیان اینکه صنایع دخانی با تولید سهم سالانه 84 میلیون تن گاز گلخانه ای معادل دی اکسید کربن، باعث تغییرات آب و هوایی در جهان می شود، عنوان کرد: سالانه 200 هزار هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می رود و سالانه 600 میلیون درخت برای تولید دخانیات بریده می شود.

ته سیگار فراوان ترین نوع زباله های پلاستیکی در جهان است

وی با بیان اینکه کشت توتون موجب آلودگی و فقیر شدن خاک می شود، گفت: ته سیگار فراوان ترین نوع زباله های پلاستیکی در جهان است که سالانه حدود 770 تن زباله سمّی تولید می کند.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اضافه کرد: رها کردن سالانه 4.5 تریلیون فیلتر سیگار در سطح شهرها، پارک ها، سواحل و رودخانه ها باعث آلودگی آب، خاک و منابع غذایی می شود و 5 درصد از کل جنگل زدایی در جهان را کشاورزی توتون و تنباکو تشکیل می دهد.

منبع: فرتاک نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استفاده از محصولات دخانی نوپدید و خطر ابتلا به انواع بیماری ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استفاده از محصولات دخانی نوپدید و خطر ابتلا به انواع بیماری ها"، کلیک کنید.