از گلایه جواد عزتی تا اشتباه رییس سازمان سینمایی در خواندن دعا و رکورد شکنی «تابستان همان سال»

ماهرخ عباسپور: جشنواره فیلم فجر عصر 22 بهمن ماه 1402 پس از 10 روز به ایستگاه پایانی خود رسید و جمعی از هنرمندان و مدیران به همراه هیات داوران و اهالی رسانه در سالن همایش های برج میلاد که در این مدت میزبان خانه جشنواره بود، گردهم آمدند تا برندگان سیمرغ بلورین این دوره از جشنواره معرفی شوند.

جشنواره با فیلم «مجنون» که چهار سیمرغ بخش اصلی را دریافت کرد به پایان رسید.

«تابستان همان سال» و «مجنون» به ترتیب با شش و هفت سیمرغ و دیپلم افتخار به خانه بازگشتند.

در ابتدای این مراسم شهیدی فر مجری با تبریک به مناسبت حلول ماه شوال، برنامه را آغاز کرد و به مهمانان اختتامیه خوش آمد گفت.

در ادامه مجتبی امینی -دبیر جشنواره- در سخنانی با تبریک فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی کرمان و شهدای غزه را گرامی داشت و افزود: بخش نگاه نو یکی از جذاب ترین بخشهای جشنواره است، آثاری روی پرده رفت که نویدبخش حضور نسلی نو است. مفتخرم که جشنواره امسال تصویری از قهرمانان دفاع مقدس را زنده کرد. گمان میکنم در زمینه تولید محتوا و تمرکز بر سینمای پرمخاطب به تعادل رسیدیم و این تکثر و تنوع را امتیازی مثبت برای جشنواره میدانم.
او با ابراز امیدواری از اینکه شور و حال در اکران 1402 برقرار باشد، گفت: جشنواره فیلم فجر با گروهی بزرگ به پایان راه خود رسید و از همراهان و داوران و هیات انتخاب و نیز ستاد جشنواره و همچنین وزیر فرهنگ و ریاست سازمان سینمایی و حامیان جشنواره قدردانی میکنم.

پس از صحبتهای امینی معرفی برگزیدگان بخش بین الملل آغاز شد.

با حضور هیات داوران بخش بین الادیان برگزیدگان این بخش معرفی شدند:

دیپلم افتخار بهترین فیلم برای محمود کلاری، کارگردان “تابستان همان سال”

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اهدا شد به داریوش یاری برای “شور عاشقی”

سپس برگزیده های مسابقه بین الملل (مقاومت) و بخش فلسطین؛ روح و دم معرفی شد. در این بخش با تقدیر از فیلم های «آسمان غرب» و «مجنون»، دیپلم افتخار به محمدحسین حقیقت برای فیلم «پرواز 175» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش نیز به خیرالله تقیانی پور برای فیلم «قلب رقه» تعلق گرفت.

سلمی مصری ، احمد مجتبی زمال، کاتسومی یاناگی جیما، عزیز ژامباکیوو و ابوالقاسم طالبی از جمله داوران مسابقه آسیا بخش جلوه گاه شرق برای اهدای جوایز روی سن آمدند.

در بخش جلوه گاه شرق (مسابقه کشورهای آسیایی – اسلامی) سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری این بخش به بازی بازیگر فیلم «فاطیما» تاسنیا جمیل اهدا شد.

سیمرغ بهترین فیلمنامه هم به نسیم باستانی برای فیلم «ظاهر» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به محمد عسگری برای فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به آسخات کوچینچیرکوف برای فیلم »باورینا سالو» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم نیز در این بخش به ذوالجارگل بوروداش برای فیلم «رویای خواب زمستانی» اهدا شد.

در بخش سینمای سعادت با حضور داوران ایرانی و خارجی و البته بدون حضور احمدرضا معتمدی که گفته شد به دلیل کسالت نیامده، برگزیده ها به این ترتیب معرفی شدند.
سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری به آنجلوس رالیس برای فیلم «آفرین در عصر سیلاب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به الساندرو باردانی برای فیلم «بهترین قرن زندگی من» اهدا شد.

باردانی با ارسال ویدیویی از این جایزه تشکر کرده و گفته بود به دلیل اینکه سینمای ایران را غنی میداند، جایزه هم برایش باارزش است.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به الخاندرو روخاس و خوآن واسکونز برای فیلم «در بدو ورود» اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران هم به محمود کلاری برای «تابستان همان سال» تعلق گرفت.

کلاری پس از دریافت جایزه اش از علی اوجی درخواست کرد، روی سن بیاید و گفت بدون حضور او امکان ساخت این فیلم فراهم نبود.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به استفان کوماندراف برای فیلم «دست های بلاگا» اهدا شد.

پس از پایان جایزه های بخش بین الملل محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی با حضور دو دخترش کوچکش روی صحنه حاضر شد، چادر و روسری دخترانش را بوسید و دعای تحویل سال را خواند و شروع سال نو سینما را تبریک گفت و البته در بخشی از خواندن این دعا اشتباه کلامی هم داشت که در فضای مجازی سوژه برخی کاربران شد.

خزاعی گفت: سال گذشته لحظات تلخی با درگذشت داریوش مهرجویی و پروانه معصومی و دیگر هنرمندان و مشکلات معیشتی سینما همراه بود که امیدوارم با افزایش بودجه این مشکلات برطرف شود.
وی ادامه با اشاره به اتفاق های سال قبل جامعه و اینکه پس از کرونا و این وقایع سینما در حال تعطیلی بود، افزود: سینما با حضور مردم احیا شد و این باعث خوشحالی است.

رییس سازمان سینمایی به موفقیت های بین المللی سینما نیز اشاره کرد و وعده افزایش سالنها به 1000 سالن تا پایان سال را یادآوری کرد و گفت: خوشحالم که سیاه نمایی و ناامیدی از آثار سینمایی ایران رخت بربسته است. البته به این معنا نیست که نقد نکنید. ما به سینمای اعتراضی و اجتماعی هم نیاز داریم. امیدوارم فیلمهای اجتماعی هم سال آینده با رعایت نکات شرعی و … بیشتر ساخته شود.
وی ادامه داد: من از حضور بخش خصوصی در سینما تشکر میکنم و همینطور از نهادهای مختلف. البته در دهه 60 همین نهادها پشتیبان فیلمها بودند و کسانی مثل عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی با همین نهادها فیلم ساختند، نمی دانم چرا الان حضور این نهادها بحث برانگیز می شود.

معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ و نگاه نو در ادامه این برنامه شروع شد که ابتدا شهیدی فر با اشاره به نکته هایی از هر فیلم یا قهرمان های آنها از 33 فیلم ایرانی جشنواره یاد کرد.

جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی (سیمرغ زرین) که به یاد شهید سلیمانی چند سالی است به جشنواره فجر اضافه شده، باحضور وزیر ارشاد، زینب سلیمانی، محمد خزاعی و مجتبی امینی به حبیب الله والی نژاد و محمد عسگری برای فیلم«آسمان غرب» اهدا شد.

والی نژاد در این بخش با اشاره به کسالت عسکری (کارگردان) و غیبت او در مراسم بیان کرد: با افتخار این جایزه را می گیریم چون سربازی یک قهرمان وطن یعنی شهید شیرودی را انجام دادیم.

جایزه گوهرشاد (جایزه ویژه وزیر که از سال قبل اضافه شد)،دیپلم افتخار به انسیه شاه حسینی اهدا شد و سیمرغ بلورین هم به حبیب الله والی نژاد برای تصویر پزشک زن در فیلم «احمد» به تهیه کننده حبیب والی نژاد اهدا شد.

والی نژاد پس از دریافت جایزه از امیرعباس ربیعی (کارگردان فیلم) دعوت کرد تا به روی صحنه بیاید و در ادامه از سردار حاجی زاده برای همراهی در ساخت این فیلم تشکر ویژه کرد.

خبر مهم وزیر ارشاد

در ادامه این بخش محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی به جایگاه رفت با تبریک حلول ماه شوال و آغاز چهل و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تمام برنامه های مهم این ایام با نام فجر برگزار می شود که نام سوره ای از قرآن است و این افتخار به نام جامعه فرهنگ و هنر است. باید برای اتفاق بزرگی که امسال شاهد آن بودیم و اینکه پررونق ترین دوران را تجربه کردیم تبریک بگویم.
امروز جشن فرهنگ و هنر در کشور ماست و سینما این روزهای باشکوه را در حالی تجربه می کند که با حضور بیش از 27 میلیون نفر مخاطب، بیش از هزار میلیارد تومان فروش و رونق سالن سازی همراه بوده است.
جشنواره فجر هم با کمیت و کیفیت خوب برگزار شد و ان شاءلله این مسیر با قوت ادامه پیدا می کند.
وی گفت: خبر مهمی که در دهه فجر اعلام کردیم ساخت بزرگترین مجموعه برای جشنواره های هنری است و امیدواریم تا قبل از جشن پنجاه سالگی انقلاب آن را در گذر تهران افتتاح کنیم.

در ادامه با معرفی و حضور داوران، اهدای جوایز بخش سودای سیمرغ و نگاه نو آغاز شد.

سیمرغ بلورین و جایزه ویژه هیات داوران در بخش نگاه نو به قربانعلی طاهرفر برای فیلم «آپاراتچی» اهدا شد.

برگزیده این جایزه به دست خونینی که در تصاویر و جشنواره در سالهای مختلف دیده شده، گفت: اگر دستی سیمرغ را بالا می برد بخاطر همان دست های خونین است.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان اول به جواد عزتی برای ساخت «تمساح خونی» اهدا شد.

عزتی پس از دریافت جایزه خود و تشویق زیاد حاضران در سالن با تشکر از هیات داوران گفت: ترجیح میدادم جایزه را در بخش بازیگری بگیرم و چند سال آخر عمر پدرم بهترین بازیهایم را انجام دادم که جایزه بگیرم ولی نشد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول سینمایی به تهیه کننده «پرویز خان» عطا پناهی اهدا شد.

سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری در بخش فیلمهای نگاه نو به رضا کشاورز برای فیلم «باغ کیانوش» اهدا شد.

در ادامه جوایز سودای سیمرغ اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری به محمد برادران برای فیلم «احمد» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه میدانی به حمید رسولیان برای فیلم «دست ناپیدا» اهدا شد.

رسولیان جایزه خود را به حسن تهرانی مقدم پدر موشکی کشور تقدیم کرد.

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی به مرتضی کهزادی برای فیلم «احمد» تعلق گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به کامیاب امین عشایری برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به مهرنوش بیانی برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به امیر عاشق حسینی برای فیلم «قلب رقه» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به بهمن اردلان برای فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

از گلایه جواد عزتی تا اشتباه رییس سازمان سینمایی در خواندن دعا و رکورد شکنی «تابستان همان سال»

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به مجید انتظامی برای ساخت موسیقی فیلم «مجنون» رسید. هنگام اهدای جایزه به انتظامی موسیقی فیلم «دویل» از ساخته های این آهنگساز پخش شد.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به حسن حسن دوست برای فیلم «پرویز خان» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری با حضور محمود کلاری در کنار داوران، به کوهیار کلاری برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد. (محمود کلاری پدر کوهیار کلاری است.)

کلاری پس از اهدای جایزه به پسرش و ابراز احساسات زیادش گفت: من پنج تا از این سیمرغ ها دارم ولی به روح مادرم هیچ کدام مرا به اندازه این سیمرغ خوشحال نکرد.

دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی به محمد مهدی مشهوری برای ساخت فیلم «ببعی قهرمان» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلمنامه داوران فقط دیپلم افتخار اهدا کردند که به علی ثقفی برای فیلم «پرویز خان» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد به بهزاد خلج برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

خلج پیش از دریافت جایزه خود با تشکر از داوران از عوامل دو فیلم «تمساح خونی» و «مجنون» تشکر و قدردانی کرد و جایزه خود را به فرزندانش اهدا کرد.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن به مهرو نونهالی برای فیلم «تابستان همان سال» رسید و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به شبنم قربانی برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد با تقدیر از سعید پورصمیمی به ارسطو خوش رزم برای فیلم «صبح اعدام» اهدا شد.

خوش رزم پس از دریافت جایزه خود گفت: در جشنواره ای که سعید پورصمیمی، جواد عزتی و.. نامزد بودند این جایزه برایم بسیار ارزش دارد ولی چون جواد عزتی گفت دوست داشت سیمرغ بگیرد و به پدرش اهدا کند، جواد جان من به جای تو این جایزه را به روح پدرت تقدیم می کنم.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به ساره رشیدی برای فیلم «احمد» اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن هم به مارال بنی آدم برای فیلم «پروین» رسید.

مارال بنی آدم پس از دریافت جایزه خود گفت: به عنوان کوچکترین عضو این خانواده میگویم که همیشه دختر امروز مادر فرداست. این سیمرغ تقدیم به تمام زنان تاثیر گذار و مادران این سرزمین.

علی سرابی بازیگر و همسر مارال بنی ادم هم در سالن او را همراهی می کرد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان به بهروز افخمی برای ساخت فیلم «صبح اعدام» رسید.

بهروز افخمی پیش از دریافت جایزه گفت: کیفیت کار هیات داوران موقع اعلام نامزدها مشخص می شود و ما دیشب (در برنامه هفت) نتوانستیم ایراد بگیریم. من جایزه خودم را بواسطه هشت نامزدی «صبح اعدام» گرفته بودم و جایزه معنوی را به محمدرضا ورزی کارگردان پروین اهدا می کنم. چون برگزیده نهایی با رای یک داور می تواند تغییر کند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به عباس نادران تهیه کننده فیلم «مجنون» رسید.

نادران پس از دریافت جایزه خود از عوامل فیلمش قدردانی و سیمرغ بلورینش را به چهار قهرمان شهید احمد کاظمی، شهید شیرودی، شهیدان مهدی و مجید زین الدین اهدا کرد.

جایزه آخر با نام جایزه آرمان که توسط شهردار تهران اهدا می شود به فیلم «باغ کیانوش» رسید.

تهیه کننده این فیلم جایزه خود را به کودکان غزه تقدیم کرد.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از گلایه جواد عزتی تا اشتباه رییس سازمان سینمایی در خواندن دعا و رکورد شکنی «تابستان همان سال»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از گلایه جواد عزتی تا اشتباه رییس سازمان سینمایی در خواندن دعا و رکورد شکنی «تابستان همان سال»"، کلیک کنید.