اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است

هنر برتر/خراسان رضوی فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر با انتقاد از اختیاری شدن شرکت متقاضیان گواهینامه در کلاس های آیین نامه بیان کرد: شاید از نظر عملی این افراد صلاحیت داشته باشند اما از نظر ذهنی صلاحیت لازم را نداشته و این درد امروز جامعه ما است.

سرگرد محمد میرزابیگی در گفت و گو با هنر برتر، به تشریح وضعیت حوادث و جاده های حوزه استحفاظی این فرماندهی پرداخت و افزود: تمامی راه های حوزه استحفاظی شهرستان های کاشمر، کوهسرخ و بخشی از خلیل آباد نیز جزو حوزه استحفاظی این فرماندهی است.

وی با بیان اینکه در حوزه پلیس راه کاشمر فقط مسیر کاشمر به شادمهر و محور کاشمر به خلیل آباد جزو راه اصلی محسوب می شود، افزود: از مسیر کاشمر به شادمهر 30 کیلومتر و 15 کیلومتر به سمت خلیل آباد نیز تحت حوزه استحفاظی است.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر اذعان کرد: مسیر کاشمر به سمت نیشابور به طول 95 کیلومتر و مسیر کاشمر به سمت فیض آباد به طول 18 کیلومتر که جزو راه های فرعی محسوب می شود زیر نظر پلیس راه کاشمر قرار دارد و سایر راه ها جزو راه های روستایی نیز محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه پارسال از نظر حوادث منجر به فوت 7 درصد و تصادفات منجر به جرح نیز 18 درصد کاهش داشتیم، خاطرنشان کرد: در مجموع کل تصادفات فوتی و جرحی در حوزه استحفاظی پلیس راه کاشمر حدود 17 درصد کاهش را نشان می دهد.

میرزابیگی آمار موجود را مطلوب و شایسته ندانست و گفت: هرچند در بحث خودرو و راه اشکالات عمده ای داریم و همچنان از استانداردهای راه ها در منطقه بسیار دور هستیم ولی مشکل اصلی برخلاف آنچه در ذهن مردم می گذرد مربوط به مسایل دیگری است.

وی درد امروز جامعه را درد فرهنگی دانست و افزود: متاسفانه در حوزه ترافیک دچار فقر شدید فرهنگی هستیم، متاسفانه سیستم به گونه ای طراحی شده که عملاً تا 18 سالگی که شهروند برای گواهینامه اقدام می کند هیچ ارگان و نهادی مسیولیت فرهنگی فرد را بر عهده ندارد و این از اشکالات اصلی کشور است.

94 درصد مشکلات ترافیکی مربوط به مسایل فرهنگی است

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر اذعان کرد: بر اساس آنچه آمارها نشان می دهد تاثیر خودرو و راه در حوادث حدود 7 تا 8 درصد بیشتر نیست و 93 تا 94 درصد دیگر مربوط به مشکلات فرهنگی است.

اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است

وی با بیان اینکه حتی در راه های بزرگراهی و آزادراه ها که تقریباً استاندارد هستند آمار حوادث منجر به فوت بالاست، افزود: علیرغم اینکه تنها مسیر استاندارد کل حوزه استحفاظی ما مسیر کاشمر به خلیل آباد است ولی حجم تصادفات در این محور بالا است.

میرزابیگی خاطرنشان کرد: هرچند محور کاشمر به خلیل آباد خوب شده اما اگر نتوانستیم نتیجه مطلوب را بگیریم، چون همزمان با استاندارد کردن راه نتوانستیم افکار مردم را هم استاندارد کنیم.

وی با اظهار تاسف از اینکه شاهد تردد برخی خودروها با سرعت 160 تا 170 کیلومتر بر ساعت در این محور هستیم، گفت: رفتارهای برخی رانندگان استاندارد نیست و این معضل تمامی کشور است.

نباید شرکت در کلاس های آیین نامه اختیاری باشد

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر افزود: هرچند امیدوار بودیم افرادی که برای اخذ گواهینامه مراجعه می کنند ابتدا آیین نامه راهنمایی و رانندگی را با شرکت در کلاس ها تا حد قابل قبولی فرا می گیرند اما متاسفانه بر اساس قانون جدید شرکت در کلاس های آیین نامه را اختیاری کردند.

وی با انتقاد از اختیاری شدن شرکت متقاضیان گواهینامه در کلاس های آیین نامه بیان کرد: شاید از نظر عملی این افراد صلاحیت داشته باشند اما از نظر ذهنی صلاحیت لازم را نداشته و این درد امروز جامعه ما است.

میرزابیگی همچنین گفت: اگر چه سایر کشورها فرهنگ سازی در خصوص رانندگی را از مهد کودک ها شروع می کنند و در مقاطع بالاتر کتاب هایی را در این خصوص تدریس می کنند و فکر و ذهنشان برای استفاده از وسایل نقلیه آمادگی لازم را دارد و می دانند چه اقدام هایی را برای حفظ جان خود و خانواده باید رعایت کنند ولی این اتفاق در کشور ما رخ نمی دهد.

بی تفاوتی آموزش و پرورش نسبت به جان دانش آموزان

وی عنوان کرد: متاسفانه آموزش و پرورش به عنوان متولی فرهنگ و آموزش هیچ گونه اقدام موثری را تاکنون انجام نداده است، اگرچه طرحی به عنوان آموزش مدارس برای پلیس تعریف شده بود و ما هم دنبال می کنیم اما چون استمرار لازم را ندارد در ادامه با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی گفت: اگرچه کار ما به صورت مقطعی انجام می شود اما چون آموزش و پرورش این طرح را استمرار نمی دهد عملاً تاثیر خوبی بر دانش آموزان ندارد. البته فرهنگ آموزش جزو وظایف اصلی ما تعریف نشده و کار پلیس برخورد با تخلفات رانندگی است و این کار را علاوه به وظایف اصلی انجام می دهیم.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر افزود: در حالی که موضوعی بالاتر از حفظ جان افراد وجود ندارد اما سیستم آموزش و پرورش در راستای فرهنگ سازی بسیار ضعیف عمل کرده و به نوعی برایش اولویت ندارد.

آمار تلفات انسانی در بین پزشکان، مهندسین و نخبه ها بالا است

وی اظهار کرد: امروزه در حوادث ترافیکی شاهد از دست دادن نخبه های بسیاری هستیم، آمار تلفات انسانی در بین پزشکان، مهندسین و دیگر نخبه ها بالا است.

اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است

میرزابیگی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی باید در اولویت آموزش و پرورش قرار بگیرد، تصریح کرد: در کاشمر جوان های موتورسواری داریم که به دلیل بی احتیاطی شاهد حوادث ناگواری هستیم.

وی با بیان اینکه اکنون با تعداد بسیاری از جوان های موتورسوار که تعداد قابل توجه ای از آن ها هم فاقد گواهینامه هستند مواجه شده ایم، عنوان کرد: وضعیت به گونه ای شده که از قوه قهریه هم نمی توان استفاده کرد.

ظلم والدین به فرزندان

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر گفت: حتی برخی مواقع خانواده ها موضع می گیرند و اعلام می کنند اگر فرزندشان با موتور به مدرسه نرود امکان رفت و آمدش دیگر مقدور نیست، این نشان می دهد ریسک خانواده هم برای به خطر افتادن جان عزیزانشان در سیستم ترافیک افزایش یافته است.

وی با اظهار تاسف از اینکه برخی پدرها برای تولد فرزندشان که هنوز گواهینامه ندارد موتور هدیه می دهند، بیان کرد: آمار حوادث نوجوانان و کودکان بعضاً 8 ساله ای که از موتور استفاده می کنند بسیار بالا است و این جای نگرانی دارد.

میرزابیگی آمار موتورها در شهر کاشمر را به دلیل وضعیت اقتصادی مردم و به تبع آمار حوادث بسیار بالا دانست و افزود: حدود 40 درصد حوادث شهرستان مربوط به موتورسیکلت سواران است.

10 کیلومتر خطرناک

وی در ادامه کیفیت خودروها را بسیار پایین دانست و گفت: به دلیل فراوانی نسبت به خودروهای خارجی آمار حوادث منجر به جرح و فوت در میان خودروهای پراید، سمند و 405 بسیار بالاست. البته نقش مهم را در حوادث راننده دارد که تخلف را انجام می دهد.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر همچنین به وضعیت نقاط حادثه خیز اشاره کرد و گفت: اگرچه در جاده کاشمر به شادمهر دلمان را به این خوش کردیم که در آینده جاده یک طرفه خوبی را تحویل مردم خواهیم داد اما اگر قرار باشد عملکردمان در قطعات دوم و سوم همانند 10 کیلومتر اول که دو طرفه شده باشد همان بهتر که کاری صورت نگیرد چون آنچه الان داریم بهتر است.

اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است

وی با اشاره به اینکه ترس خود من به عنوان فرمانده پلیس راه در این محور بیشتر از 10 کیلومتر اول است که یک طرفه شده است، اذعان کرد: راه 4 سال قبل به صورت ناقص احداث و به دلایلی افتتاح شد در صورتی که نباید این اتفاق می افتاد.

میرزابیگی گفت: در 10 کیلومتر اول که یک طرفه شده با نقاط حادثه خیز منجر به فوت، جرح و خسارت بالای بسیار وحشتناکی مواجه هستیم، متاسفانه هنوز بعد از چندین سال مسیولان شهرستان برای تعیین تکلیف میدان فرودگاه به یک هماهنگی نرسیدند و تعیین تکلیف نشده است.

تقاطع های کاملاً غیر استاندارد

وی از تقاطع رزق آباد، فرگ و قوچ پلنگ، دوربرگردان قبل از شهرک صنعتی، قسمتی که از هر دو طرف تبدیل به دو طرفه و یک طرفه می شود، به عنوان تقاطع ها و نقاط کاملاً غیر استاندارد نام برد که باید بسته شود، افزود: زمانی که 10 کیلومتر اول افتتاح شد به صورت موقت و به شرط برطرف کردن نقاط حادثه خیز بود.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر همچنین با بیان اینکه اگر روشنایی جاده کاشمر به خلیل آباد انجام شود به 95 درصد استاندارد مطلوب رسیده ایم، تصریح کرد: وضعیت مسیر به سمت فیض آباد از وضعیت بهتری به نسبت محور کوهسرخ برخوردار است.

وی اذعان کرد: بعضاً گفته می شود حادثه در جاده مرگ اتفاق افتاد، در حالی که این گونه تیترها ما را به سمت عقب می برد چون بیشتر موضع گیری ها به وضعیت راه می شود فکر مردم را منحرف می کنیم، در صورتی که کارشناس پس از بررسی دلیل حادثه را بی احتیاطی از جانب راننده اعلام می کند اما هیچ کس به نقش راننده در بروز حادثه اشاره نمی کند.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر با اعلام اینکه با برخی تیترها نباید مردم را گمراه کرد، گفت: متاسفانه در فضای مجازی به اینکه راننده سرعت مجاز و رعایت حق تقدم را رعایت نمی کند و یا به دلیل نداشتن کلاه ایمنی جان خود را از دست داده اشاره نمی شود.

جای خای شهرداری در فرهنگ سازی

وی همچنین به نقش شهرداری در فرهنگ سازی اشاره کرد و افزود: اگرچه موضوعات ترافیکی و حوادث جاده ای یکی از مسایل جامعه است اما متاسفانه شهرداری هیچ بنری با محتوای رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در شهر نصب نکرده است.

میرزابیگی تصریح کرد: نتوانستیم فکر مردم را به موضوع حوادث ترافیکی حساس کنیم، تمامی حوادث از روی عدم آگاهی شکل می گیرد، هرچند در داخل خانه همه کار برای تامین امنیت کودک انجام می دهیم تا آسیبی نبیند اما در داخل خودرو اجازه می دهیم بر روی صندلی جلو بنشیند.

فوت 40 تا 45 درصد مصدومان حوادث رانندگی در صحنه تصادف 

وی گفت: فوت 40 تا 45 درصد از مصدومان حوادث رانندگی در سر صحنه تصادف، نشان از سرعت بالا، نبستن کمرند ایمنی و نداشتن کلاه ایمنی است.

میرزابیگی در ادامه به مهمترین برنامه های امسال اشاره کرد و افزود: ارتقاء ایمنی راه ها، ایمن سازی محور کاشمر به کوهسرخ، اصلاح دو زیرگذر تقاطع رزق آباد و فرگ، فرهنگ سازی و… از مهمترین برنامه ها است.

وی گفت: به تمامی روسای ادارات اعلام کرده ایم که هیچ تعارف با کسی نداریم و قصور هیچ دستگاهی در خصوص حوادث پذیرفته نیست و ما به جد ورود پیدا می کنیم و با هیچ کس تعارف نداریم.

فرمانده پلیس راه شهرستان کاشمر اذعان کرد: در آمار حوادث مردم را زیاد مقصر نمی دانیم ما مسیولان نتوانستیم با فرهنگ سازی آن ها را به سمت خودمان بیاوریم اگر این فرهنگ سازی ها اتفاق می افتاد امروز شاهد این حجم از تصادفات نبودیم.

پایان خبر هنر برتر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختیاری شدن حضور در کلاس های آیین نامه نگران کننده است"، کلیک کنید.