آمار داوطلبان پسر کنکور اعلام شد/ چرا دهه هشتادی حال دانشگاه رفتن ندارند؟

آمار داوطلبان پسر کنکور اعلام شد/ چرا دهه هشتادی حال دانشگاه رفتن ندارند؟

به گزارش هنر برتر، «وقتی شغل های آزاد و دلالی پردرآمد و معافیت های مالیاتی هست، چرا این همه سال عمرمون را صرف دانشگاه کنیم.» یا «خب دختران راهی جز درس خواندن ندارن اما داستان پسرها فرق می کنه» این ها حرف های تعداد زیادی از پسران دهه هشتادی است که امسال عطای شرکت در کنکور را به لقایش بخشیده اند و در کنکور شرکت نکرده اند.

فارس نوشت: آمار داوطلبان کنکور سال جاری نشان می دهد از مجموع یک میلیون و 152 هزار و 518 داوطلب که در نوبت اول آزمون سراسری 1403 ثبت نام کرده اند تنها 37 درصد مرد هستند.عدم اقبال پسران برای ورود به دانشگاه به دلیل نگرانی از اشتغال بعد از فارغ التحصیلی موجب شده که بسیاری از آن ها آموختن مهارت و ایجاد کسب و کار را بر رفتن به دانشگاه ترجیح دهند.

معاون پژوهشی اسبق وزارت علوم محمد مهدی نژاد نوری می گوید: تغییر در نسبت ورودی دختران و پسران به دانشگاه، از اوایل دهه 90 شروع شده است.

این در حالی است که افزایش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان آموزش عالی در فاصله سال تحصیلی 1391 ـ 1390 و 1401 ـ 1400 با وجود کاهش نرخ بیکاری از عوامل موثر در کاهش رغبت جمعیت جوان به خصوص پسران به ادامه تحصیلات عالی است.

تحصیلات دانشگاهی برای بسیاری از متولدان دهه های 60 و 70 تبدیل به تضمینی برای یافتن شغل نشد، از سویی دیگر نبود بازار کار متناسب با رشته های دانشگاهی، درآمدهای پایین و انتظارات جامعه از مردان برای تامین معیشت، منجر به ورود زودهنگام آن ها به بازار کار در رشته های درآمدزا شده است.

در آینده نزدیک تعداد دختران تحصیل کرده دانشگاهی بیشتر از مردان تحصیل کرده خواهد بود. حتی این پدیده در ازدواج های سال های اخیر نمود بیشتری داشته و اصولاً تبدیل به یکی از موانع ازدواج شده است. زیرا دختران دوست دارند سطح دانش پسر بیشتر یا برابر با خودشان باشد. با توجه به اینکه تدریجاً اهمیت درآمد از مدرک بیشتر می شود، اما تا تثبیت کامل این فرهنگ، همچنان دختران تحصیل کرده در آینده گزینه های کمتری برای ازدواج خواهند داشت.

معاون نظارت و راهبری ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی سیدجلال موسوی با تاکید بر اینکه آمار پیشتازی 26 درصدی دختران داوطلب ورود به دانشگاه نشان دهنده اصلاح فرهنگ مهارت محوری در کشور است، ابراز می دارد که «بحث اشتغال برای آقایان مهم تر است» و به همین دلیل اولویت اول آقایان تحصیلات آکادمیک نیست.عضو سابق شورایعالی انقلاب فرهنگی مهدی گلشنی کاهش تعداد پسران در کنکور را نشان دهنده نقص در آموزش عالی می داند و می گوید اگر در چند سال آینده روند به همین صورت باشد و اعتدال ایجاد نشود حتی «تبعات اجتماعی به همراه دارد».

طبق نظر جامعه شناسان، جامعه از مردان انتظار سرپرستی خانواده و تامین معیشت دارند، به همین خاطر مرد از همان ابتدا مسیرش را تغییر می دهد. پس ایجاد امید در پسران برای بهتر شدن زندگی مادی آن ها در صورت ادامه تحصیل، می تواند انگیزه موثری برای تعادل در دانشگاه ها باشد. تاکید بر کسب منزلت اجتماعی همراه با تحصیلات عالیه هم می تواند در ایجاد انگیزه ارزشی برای تشویق پسران موثر باشد.

4747

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمار داوطلبان پسر کنکور اعلام شد/ چرا دهه هشتادی حال دانشگاه رفتن ندارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمار داوطلبان پسر کنکور اعلام شد/ چرا دهه هشتادی حال دانشگاه رفتن ندارند؟"، کلیک کنید.